Fundacja Życie i Ideały

Z życia Kościoła

Watykan: ogłoszono daty II fazy Synodu o synodalności

Foto:Adobe Stock

Sekretariat Generalny Synodu informuje, że Ojciec Święty Franciszek wyznaczył datę II Sesji XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, która odbędzie się w dniach od środy 2 października do niedzieli 27 października 2024 r., aby kontynuować prace Synodu o Synodalności na temat „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja” – podano w Watykanie.

st/KAI

Źródło tekstu: https://m.niedziela.pl/artykul/99223/Ogloszono-daty-II-fazy-Synodu-o

Jak Jezus rozumiał post?

W judaizmie post jest pragnieniem oczyszczenia i zbliżenia się do Boga. Jego celem jest nawrócenie. Sam post jest bezużyteczny, jeśli nie prowadzi do porzucenia swoich złych uczynków – podkreślił Shlomo Libertovski w komentarzu dla Centrum Heschela KUL do Ewangelii pierwszej niedzieli Wielkiego Postu, tłumacząc, jak w judaizmie postrzegany był i jest obecnie post.

KAI /oprac. idziemy.pl/dk

Źródło tekstu i fot.: http://idziemy.pl/kosciol/jak-jezus-rozumial-post-/82016

Papież błogosławi brazylijskiej Kampanii Braterstwa

Papież błogosławi brazylijskiej Kampanii Braterstwa (AFP or Licensors)

W Środę Popielcową Kościół w Brazylii zainaugurował w całym kraju sześćdziesiątą Kampanię Braterstwa. Jej hasłem jest „Braterstwo i przyjaźń społeczna” a wskazaniem słowa Jezusa skierowane do uczniów „Wy wszyscy jesteście braćmi i siostrami”. Kampanii pobłogosławił Papież Franciszek, który, w specjalnym przesłaniu, przypomniał o znaczeniu budowania międzyludzkiego braterstwa dla naszej przyszłości.

Zdzisław Malczewski TChR – Brazylia

Źródło tekstu i fot.: https://www.vaticannews.va/pl/kosciol/news/2024-02/papiez-blogoslawi-brazylijskiej-kampanii-braterstwa.html

Hiszpanie w czasie Wielkiego Postu modlą się w obronie życia

Hiszpanie w czasie Wielkiego Postu modlą się w obronie życia (stock.abode.com)

W Barcelonie spotkali się uczestnicy hiszpańskiej ogólnokrajowej kampanii pro-life „40 dni dla życia”. Po Mszy wysłuchali m.in. świadectwa Isabeli Vaugan pod tytułem „Bronić życia razem z Maksymilianem Kolbe”. O Vaugan, wolontariuszce i działaczce pro-life, zrobiło się głośno, kiedy została zatrzymana przez policję przed kliniką aborcyjną za to, że modliła się w myślach.

Marek Raczkiewicz CSsR – Hiszpania

Źródło tekstu i fot.: https://www.vaticannews.va/pl/kosciol/news/2024-02/hiszpanie-w-czasie-wielkiego-postu-modla-sie-w-obronie-zycia.html

Papież o bazylice Świętej Rodziny w Barcelonie: ma służyć modlitwie

Audiencja dla budowniczych Bazyliki Świętej Rodziny w Barcelonie (ANSA)

Na potrzebę zachowania modlitewnej atmosfery w katolickich świątyniach zwrócił uwagę Papież na audiencji dla rady czuwającej nad budową bazyliki Świętej Rodziny w Barcelonie. Franciszek podkreślił, że troska o modlitwę powinna być priorytetem dla wszystkich, którym powierzono opiekę nad kościołami.

Krzysztof Bronk – Watykan

Źródło tekstu i fot.: https://www.vaticannews.va/pl/papiez/news/2024-02/papiez-o-bazylice-swietej-rodziny-w-barcelonie-ma-sluzyc-modlit.html

Św. Jan Paweł II - świadectwo cierpienia w Lourdes

©Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

32-godzinną pielgrzymkę Ojca Świętego do Lourdes z okazji 150 rocznicy ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, w dniach 14 i 15 sierpnia 2004 r., każdy zapamięta na długo. Jan Paweł II, po przybyciu do Lourdes, na wyraźne własne życzenie, zamieszkał w zwykłym pokoju w ośrodku dla osób cierpiących i upośledzonych. Tak jak wszyscy chorzy, przedkładał Bogu swoje modlitwy i nadzieje, a także w duchu serdecznie obejmował swoimi ramionami wszystkich cierpiących, powierzając każdego macierzyńskiej miłości Maryi, prosząc, by wybłagała każdemu błogosławieństwo i pocieszenie Jej Syna Jezusa. To było niezwykle przejmujące modlitewne spotkanie cierpiącego Papieża z ludźmi chorymi. 

Oprac. Czesław Ryszka

Źródło tekstu i fot.: https://m.niedziela.pl/artykul/74757/nd/Sw-Jan-Pawel-II—swiadectwo-cierpienia-w

Zakonnica posługująca przy chorych: moja misja to bycie czułością

„Misją sióstr Matki Bożej Dobrej Pomocy jest naprawdę wziąć ludzkie ciało w ramiona i zaoferować mu wszelką opiekę, jakiej potrzebuje, aby odzyskać godność, ale także uhonorować tę świątynię, którą ono stanowi” – mówi s. Aurélie Allouchery. W okolicach Światowego Dnia Chorego należąca do tego zgromadzenia zakonnica dzieli się z Vatican News swoim doświadczeniem życia poświęconego pomocy osobom z różnymi problemami zdrowotnymi.

Vatican News

Źródło tekstu i fot.: https://www.vaticannews.va/pl/kosciol/news/2024-02/zakonnica-poslugujaca-przy-chorych-moja-misja-to-bycie-czulosci.html

Irak: repatriacja chrześcijan jest możliwa

Irak: repatriacja chrześcijan jest możliwa (AFP or Licensors)

Choć chrześcijan w Iraku stale ubywa, to jednak są też i tacy, którzy decydują się pójść pod prąd i pomimo wciąż niełatwej sytuacji powracają do ojczyzny. Promowaniem takiej właśnie postawy zajmuje się organizacja pozarządowa o nazwie Powrót. W swej działalności inspiruje się doświadczeniem ormiańskich chrześcijan, którzy powrócili z diaspory do Armenii. Jej hasłem są słowa: „Naszedł czas, aby powrócić”.

Radio Watykańskie

Źródło tekstu i fot.: https://www.vaticannews.va/pl/kosciol/news/2024-02/irak-repatriacja-chrzescijan-jest-mozliwa.html

Arcybiskup Buenos Aires: Argentyńczycy czekają na Franciszka

Abp Jorge Ignacio García Cuerva

Argentyńczycy czekają na Franciszka i potrzebują jego głosu – mówi arcybiskup Buenos Aires, Jorge Ignacio García Cuerva. Jak podkreśla, pielgrzymka Papieża do ojczyzny byłaby spotkaniem pasterza ze swoim ludem. Nabiera to szczególnego znaczenia w obliczu trudności Argentyny, w której ubóstwo dotyka 40 proc. populacji a inflacja w skali roku sięga 211 proc.

Krzysztof Dudek SJ – Watykan

Źródło tekstu i fot.: https://www.vaticannews.va/pl/watykan/news/2024-02/arcybiskup-buenos-aires-argentynczycy-czekaja-na-franciszka.html

Orędzie Papieża na Światowy Dzień Chorego

Fot.lastampa

„Chorzy, słabi, ubodzy są w sercu Kościoła i muszą być także w centrum naszej ludzkiej uwagi oraz duszpasterskiej troski” – stwierdza papież Franciszek w  Orędziu na 32. Światowy Dzień Chorego. Jest on obchodzony każdego roku 11 lutego we wspomnienie liturgiczne Matki Bożej z Lourdes.

KAI /oprac. idziemy.pl/dk

Źródło tekstu i fot.: http://idziemy.pl/kosciol/oredzie-papieza-na-swiatowy-dzien-chorego/81907

Dla ważności sakramentów formuły i materia nie mogą być zmieniane

Sakrament chrztu(Roberto Cetera)

W obliczu utrzymywania się nadużyć liturgicznych, Dykasteria Nauki Wiary w nocie „Gestis verbisque” potwierdza, że słowa i elementy ustanowione w zasadniczym obrzędzie każdego sakramentu nie mogą być zmieniane, ponieważ wtedy sakrament nie zaistnieje.

VATICAN NEWS

Źródło tekstu i fot.: https://www.vaticannews.va/pl/watykan/news/2024-02/dla-waznosci-sakramentow-formuly-i-materia-nie-moga-byc-zmienian.html

Kard. Krajewski: jesteśmy strażnikami nadziei chrześcijan z Gazy

Strefa Gazy(ANSA)

Chrześcijanie Gazy stoją przed ogromnym dylematem, który dotyka również sfery wiary. Mówili o tym kard. Konradowi Krajewskiemu, który w ojczyźnie Jezusa spędził Boże Narodzenie. „Gdy twój dom został zrównany z ziemią a rodzinna ziemia zamieniła się w gruzowisko stoją przed dylematem, czy wyjechać do innego kraju i zapewnić rodzinie ludzkie warunki życia, czy też zostać i po wojnie odbudowywać wszystko od początku” – mówi Radiu Watykańskiemu papieski jałmużnik.

Beata Zajączkowska – Watykan

Źródło tekstu i fot.: https://www.vaticannews.va/pl/watykan/news/2024-02/kard-krajewski-jestesmy-straznikami-nadziei-chrzescijan-z-gazy.html