Fundacja Życie i Ideały

Z życia Kościoła

Franciszek: Idźcie naprzód! Bez lęku, otwarci i mocni w wartościach chrześcijańskich

PAP/EPA/GABRIELE CROZZOL

“Idźcie zatem naprzód! Bez lęku, otwarci i mocni w wartościach humanistycznych i chrześcijańskich, gościnni, ale bezkompromisowi w kwestii ludzkiej godności” – zaapelował Franciszek przed modlitwą Anioł Pański na zakończenie Mszy św. na Piazza Unita d’Italia w Trieście.

tłum. o. Stanisław Tasiemski OP

Źródło tekstu i fot.: https://www.niedziela.pl/artykul/103154/Idzcie-naprzod-Bez-leku-otwarci-i-mocni-w

Kielce: Ulicami miasta przeszedł Marsz Milczenia

Monika Wilczyńska-Mazanek

Od Mszy św. w bazylice katedralnej rozpoczęły się  uroczystości obchodów 81. rocznicy Rzezi Wołyńskiej, na które złożyły się Eucharystia, Marsz Milczenia i spotkanie na cmentarzu. Upamiętnienie po raz 12. zorganizowały kieleckie organizacje i środowiska patriotyczne.

Agnieszka Dziarmaga

Źródło tekstu i fot.: https://www.niedziela.pl/artykul/103158/Ulicami-miasta-przeszedl-Marsz-Milczenia

Patronka Dnia: Błogosławiona Maria Teresa Ledóchowska, Matka Afryki

Bł.Maria Teresa Ledóchowska

W wyjątkowo skromnych warunkach zaczyna wydawać „Echo z Afryki”, pismo, którego nakład pod koniec jej życia osiągnie 100 tys. egzemplarzy! Wygłasza również odczyty, prowadzi obszerną korespondencję, zajmuje się zbieraniem pieniędzy na wykup niewolników. 6 lipca przypada wspomnienie bł. Marii Teresy Ledóchowskiej. Jej relikwie znajdują się w domu generalnym Sióstr Misjonarek św. Piotra Klawera w Rzymie. Jest patronką dzieł misyjnych w Polsce.

Ks. Arkadiusz Nocoń – Watykan

Źródło tekstu I fot.: https://www.vaticannews.va/pl/kosciol/news/2024-07/patronka-dnia-blogoslawiona-maria-teresa-ledochowska-matka-af.html

W lipcu Ukraińcy pielgrzymują do sanktuariów maryjnych

Sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej

Miesiąc lipiec jest na Ukrainie czasem pielgrzymowania do sanktuariów maryjnych. Wybuch wojny ograniczył z powodów bezpieczeństwa duże celebracje, niemniej jednak ludzie na różne sposoby starają się znaleźć pocieszenie i wsparcie przed cudownymi wizerunkami Bogurodzicy. Tak było podczas tego weekendu w sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej na Podolu oraz w sanktuarium Matki Bożej uzdrowienia chorych na duszy i ciele w Tartakowie, w archidiecezji lwowskiej.

Mariusz Krawiec SSP – Ukraina

Źródło tekstu I fot.:https://www.vaticannews.va/pl/kosciol/news/2024-07/w-lipcu-ukraincy-pielgrzymuja-do-sanktuariow-maryjnych.html

Uroczystość św. Piotra i Pawła. Nowy sposób bycia braćmi

El Greco, „Święci Piotr i Paweł” (XVI wiek)

Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła mówi o tym, że jedność Kościoła zbudowana jest z różnorodności tworzących go ludzi.

Ks. Artur Stopka

Źródło tekstu i fot.:  https://www.niedziela.pl/artykul/137605/nd/Nowy-sposob-bycia-bracmi

Abp Pezzi po zamachu w Dagestanie: to akt pogardy dla ludzkiego życia

Abp Pezzi po zamachu w Dagestanie: to akt pogardy dla ludzkiego życia (ANSA)

Przewodniczący katolickiego episkopatu Rosji potępił zamach terrorystyczny w Dagestanie. Wskazał, że ukazuje on zarówno pogardę dla ludzkiego życia, jak i miejsc kultu religijnego.

Vatican News

Źródło tekstu i fot.: https://www.vaticannews.va/pl/kosciol/news/2024-06/abp-pezzi-po-zamachu-w-dagestanie-to-akt-pogardy.html

Prymas Czech sprzeciwia się wprowadzaniu gender do szkół i przedszkoli

Abp Jan Graubner, przewodniczący Episkopatu Czech i Moraw

Przewodniczący czeskiego episkopatu sprzeciwił się próbie wprowadzenia ideologii gender do programu nauczania w przedszkolach i podstawówkach. Ustosunkował się w ten sposób do oficjalnej propozycji rewizji ramowych programów edukacyjnych w Czechach.

Krzysztof Bronk – Watykan

Źródło tekstu i fot.: https://www.vaticannews.va/pl/swiat/news/2024-06/prymas-czech-sprzeciwia-sie-wprowadzaniu-gender-do-szkol-i-przed.html

Kard. Krajewski na Ukrainie: trudno zrozumieć Boże miłosierdzie w obliczu śmierci tak wielu młodych ludzi

Kard. Konrad Krajewski na cmentarzu w Tarnopolu (mons. Jan Sobiło)

„Doświadczyłem złości i bólu patrząc na tak wiele mogił młodych żołnierzy” – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Konrad Krajewski. Papieski jałmużnik po raz ósmy jest na Ukrainie, gdzie zawiózł kolejny ambulans będący darem papieża Franciszka i zapas podstawowych leków ratujących życie. Poświęcił też katolicki ośrodek rehabilitacyjny dla ofiar wojny, który dzięki wsparciu Stolicy Apostolskiej powstał w diecezji kamieniecko-podolskiej.

Beata Zajączkowska – Watykan

Źródło tekstu i fot.: https://www.vaticannews.va/pl/kosciol/news/2024-06/kard-krajewski-na-ukrainie.html

Dzieci - Boski projekt. Nadzieja i przyszłość jutra

Jan Paweł II był jak ojciec dla nas wszystkich

W całej Polsce rozpoczęły się wakacje. 23 czerwca obchodzimy Dzień Ojca. Jan Paweł II był jak ojciec dla wszystkich. Do tego nawiązuje m.in. Rodzina Szkół noszących imię polskiego Papieża.

Małgorzata Rokoszewska / KUL

Źródło tekstu i fot.: https://www.vaticannews.va/pl/swiat/news/2024-06/dzieci-boski-projekt-nadzieja-i-przyszlosc-jutra.html

Papież na marsz dla życia: co do życia ludzkiego nie ma kompromisów

Marsz dla życia 2023 (ANSA)

Absolutna godność życia ludzkiego, daru Boga Stwórcy, jest zbyt wysoka, aby mogła być przedmiotem kompromisów lub mediacji. Co do życia ludzkiego nie ma kompromisów! – napisał Papież Franciszek w orędziu do uczestników akcji „Wybieramy Życie”, którzy w sobotę 22 czerwca wzięli udział w marszu dla życia ulicami Rzymu.

Vatican News

Źródło tekstu i fot.: https://www.vaticannews.va/pl/papiez/news/2024-06/papiez-na-marsz-dla-zycia-co-do-zycia-ludzkiego-nie-ma-kompromi.html

Chiara Corbella świętą? Koniec procesu diecezjalnego

Chiara Corbella Petrillo

W Rzymie zakończył się diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego Chiary Corbella Petrillo, Włoszki, która w 2012 r. poświęciła własne życie, aby móc urodzić dziecko. Kiedy była w ciąży zdiagnozowano u niej nowotwór języka. By chronić dziecko, zrezygnowała z leczenia.

Krzysztof Bronk – Watykan

Żródło tekstu i fot.: https://www.vaticannews.va/pl/watykan/news/2024-06/chiara-corbella-swieta-koniec-procesu-diecezjalnego.html

Ks. Nykiel przyjął święcenia biskupie w Watykanie

Vatican News

Powołanie jest wezwaniem, aby mieć zawsze to samo spojrzenie Pana – spojrzenie uważne na każdego brata i siostrę. „To spojrzenie, którego mogłeś się dobrze nauczyć podczas lat posługi w Penitencjarni Apostolskiej i które teraz będziesz mógł wesprzeć łaską stanu właściwą dla sakramentu święceń udzielonego ci w pełni dzisiaj” – powiedział kard. Mauro Piacenza, w homilii, zwracając się do ks. Krzysztofa Nykla, Regensa Penitencjarii Apostolskiej, który przyjął święcenia biskupie w Watykanie.

Vatican News

Źródło tekstu i fot.: https://www.niedziela.pl/artykul/102760/Ks-Nykiel-przyjal-swiecenia-biskupie-w

Biblijne Mamy

Samuel ofiarowany przez Annę w świątyni – Frank Topham

Dzień Matki skłania do głębszej refleksji nad tajemnicą macierzyństwa objawioną w Piśmie Świętym.

Objawienie biblijne ściśle łączy pojęcie macierzyństwa z poczęciem i zrodzeniem potomstwa. Przekazanie życia zapewnia kobiecie szacunek i uznanie, choć nie gwarantuje odpowiedniej pozycji w hierarchii społecznej. Na wyjątkową rolę kobiety jako dającej życie wskazuje już pierwsza w Biblii wzmianka o narodzinach: imię Ewa tłumaczy się jako „matka wszystkich żyjących” (Rdz 3, 20). 

Ks. Antoni Tronina

Źródło tekstu i fot.: https://www.niedziela.pl/artykul/148076/nd/Biblijne-Mamy

Jan Paweł II: Matki rodzącej, karmiącej, wychowującej nikt nie zastąpi

Św Jan Paweł II z wielkim szacunkiem odnosił się do daru macierzyństwa (AFP or licensors)

Jan Paweł II był pierwszym Papieżem w historii, który poświęcił tak wiele uwagi roli kobiety i matki w Kościele katolickim. Papież w swoim nauczaniu zwracał uwagę na wciąż aktualny problem niedocenienia kobiecej roli macierzyństwa i wielokrotnie wyrażał „Dziękujemy Ci kobieto-matko”.

KUL

Źródło tekstu i fot.: https://www.vaticannews.va/pl/watykan/news/2024-05/jan-pawel-ii-matki-rodzacej-karmiacej-wychowujacej-nikt-nie-z.html

Patronka Dnia: Święta Rita, drogocenna perła Umbrii

Św. Rita Roccaporena (s.Amata J.Nowaszewska CSFN)

Posiadała umiejętność przebaczania w stopniu heroicznym. 22 maja przypada wspomnienie św. Rity z Cascii, zakonnicy (ok. 1380-1457). Beatyfikował ją Papież Urban VIII w 1627 r., a kanonizował Leon XIII w 1900. Jej relikwie znajdują się w sanktuarium św. Rity w Cascii. Jest patronką przeżywających kryzysy małżeńskie i trudności życiowe oraz chorych na ospę.

Ks. Arkadiusz Nocoń – Watykan

Źródło tekstu i fot.: https://www.vaticannews.va/pl/kosciol/news/2024-05/patronka-dnia-swieta-rita-drogocenna-perla-umbrii.html

Włochy: radość z zapowiedzianej kanonizacji bł. Carla Acutisa

Bł. Carlo Acutis

Matka bł. Carla Acutisa wyraziła radość z uznania przez Papieża cudu, który przybliża jej syna do świętości. Podkreśliła, że w czasie peregrynacji jego relikwii po całym świecie szczególnie młodzi ludzie otrzymują wiele łask. Cud do kanonizacji dotyczy 17-letniej Kostarykanki, która w wyniku wypadku doznała poważnego urazu głowy, co według lekarzy miało grozić jej śmiercią lub co najmniej poważnym upośledzeniem. Tymczasem w niewytłumaczalny z naukowego punktu widzenia sposób odzyskała sprawność.

Vatican News

Źródło tekstu i fot.: https://www.vaticannews.va/pl/kosciol/news/2024-05/wlochy-radosc-z-zapowiedzianej-kanonizacji-bl-carla-acutisa.html

Prostyń – jedyne w Polsce sanktuarium Trójcy Świętej

Trójca Święta w sanktuarium w Prostyni

Jest wiele kościołów pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej, ale sanktuarium jest tylko w Prostyni, w diecezji drohiczyńskiej. Św. Jan Paweł II przekazał tutaj kielich, który otrzymał od najbliższych współpracowników z okazji 50-lecia swoich święceń kapłańskich, Benedykt XVI podniósł kościół do rangi Bazyliki Mniejszej, a Papież Franciszek pobłogosławił korony i nimb, które są na słynącej łaskami statule. 26 maja obchodzono uroczystość Trójcy Przenajświętszej.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik – Watykan

Źródło tekstu i fot.: https://www.vaticannews.va/pl/kosciol/news/2024-05/prostyn-jedyne-w-polsce-sanktuarium-trojcy-swietej.html

Jak działa Duch Święty?

Karol Porwich/ Niedziela

Bez Ducha Świętego i Jego darów trudno wyobrazić sobie życie chrześcijanina. Jak naucza papież Franciszek, Duch Święty „jest towarzyszem życia, stałą obecnością. Pozostaje, ponieważ naprawdę nas miłuje: nie udaje, że nas kocha, żeby nas potem pozostawić samych w trudnościach”.

Ks. Mariusz Frukacz

Źródło tekstu i fot.: https://m.niedziela.pl/artykul/170919/nd/Jak-dziala-Duch-Swiety

Ks. Węgrzyniak: Paraklet stoi zawsze po naszej stronie

Duch Święty jest naszym Parakletem

Nie musimy się lękać, jesteśmy pocieszeni, bo przy całym dramatyzmie naszych grzechów i słabości wiemy, że nie jesteśmy sami, że Duch – Paraklet – stoi zawsze po naszej stronie – mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News – Radia Watykańskiego do Ewangelii uroczystości Zesłania Ducha Świętego 19 maja.

Artur Hanula

Źródło tekstu i fot.: https://www.vaticannews.va/pl/kosciol/news/2024-05/ks-wegrzyniak-paraklet-stoi-zawsze-po-naszej-stronie.html

Weterani bitwy o Monte Cassino przy grobie św. Jana Pawła II

Weterani bitwy o Monte Cassino przy grobie św. Jana Pawła II

Od modlitwy przy grobie św. Jana Pawła II weterani bitwy o Monte Cassino rozpoczęli udział w obchodach 80. rocznicy tego przełomowego wydarzenia. Do bazyliki watykańskiej przybyła delegacja żołnierzy, którzy w maju 1944 r. zdobyli klasztorne wzgórze lub rozminowywali okoliczny teren. W Rzymie pokazano też film „Czerwone maki”.

Beata Zajączkowska – Watykan 

Źródło tekstu i fot.: https://www.vaticannews.va/pl/watykan/news/2024-05/weterani-bitwy-o-monte-cassino-przy-grobie-sw-jana-pawla-ii.html