Fundacja Życie i Ideały

Ochrona życia i rodziny

Tysiące dzieci do odebrania

Fot. źródło: WP, https://parenting.pl/wojtus-czekal-pol-roku-az-zmarl-tysiace-dzieci-w-takiej-sytuacji

7 marca w jednym z mieszkań w Świebodzinie znaleziono zwłoki siedmiomiesięcznego chłopca. Sekcja zwłok wykazała, że zmarł w wyniku trzy- lub czterokrotnego uderzenia w głowę, prawdopodobnie dłonią. Według śledczych, zabójstwa dopuścił się 26-letni ojciec, który w dniu tragedii miał też pod opieką dwuletnią córeczkę. Matka przebywała w areszcie. Dzień przed śmiercią małego Wojtusia znalazło się dla niego miejsce w rodzinie zastępczej, a dla jego siostry w pogotowiu rodzinnym. Kilka miesięcy wcześniej, 26 września 2023 roku, wydano postanowienie o natychmiastowym odebraniu dzieci z tej rodziny. Jednak w powiecie świebodzińskim nie było miejsc w pogotowiach zastępczych. Mimo postanowienia sądu nie odebrano go na czas biologicznym rodzicom.

Dzieci takich jak Wojtuś, oczekujących na wykonanie orzeczenia sądu na zabranie z domu rodzinnego, gdzie nie są bezpieczne, może być w Polsce tysiące.

Jako kraj jesteśmy w procesie deinstytucjonalizacji, czyli dążenia do tego, by nie pojawiały się już nowe instytucje całodobowego wsparcia dla dzieci, a te, które funkcjonują, przestawały istnieć na rzecz rodzicielstwa zastępczego. Efekt jest taki, że nie powstają ani placówki, ani rodziny zastępcze w takiej liczbie, by odpowiadały na potrzeby. Jesteśmy w dramatycznej sytuacji, bo nie mamy gdzie tych dzieci umieszczać

Źródło tekstu: https://parenting.pl/wojtus-czekal-pol-roku-az-zmarl-tysiace-dzieci-w-takiej-sytuacji

Porozumienie w sprawie paktu o migracji i azylu

Fot. Pixabay, źródło Salon 24, https://www.salon24.pl/newsroom/1360656,pe-daje-pierwsze-zielone-swiatlo-dla-paktu-o-migracji-jaki-polske-czeka-katastrofa?utm_source=gravitec&utm_medium=push&utm_campaign=

Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego zatwierdziła dziś przełomowe porozumienie w sprawie paktu o migracji i azylu, a także trzy inne kluczowe elementy wspólnej unijnej polityki azylowej i migracyjnej. Stąd już tylko o krok od ostatecznego przeprowadzenia reformy migracyjnej opartej na “solidarności”. Dokładnie za dwa lata miliony migrantów będą rozdzielane do różnych państw, w tym do Polski. Pakt migracyjny UE będzie obligował Polskę do udziału w programie przymusowej relokacji nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki. Według paktu będzie można się wykupić – 20 tys. euro za każdego migranta, ale jeżeli komisja stwierdzi, że jest sytuacja kryzysowa, to wtedy nie będzie można się wykupić.

Źródło: https://www.salon24.pl/newsroom/1360656,pe-daje-pierwsze-zielone-swiatlo-dla-paktu-o-migracji-jaki-polske-czeka-katastrofa?utm_source=gravitec&utm_medium=push&utm_campaign=

Apel polskiego Kościoła. "Jeden z największych problemów"

Fot autor: Getty Images, https://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/zdrowie-psychiczne/skutki-naduzywania-alkoholu-odwracalne-i-nieodwracalne-zmiany-w-aa-cgrj-KxhK-PmDx.html

Ostatnia niedziela karnawału rozpoczyna w polskim Kościele katolickim Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Potrwa on do 17 lutego. Będzie przeżywany pod hasłem, które jest odwołaniem się do słów kardynała Stefana Wyszyńskiego: “Trzeźwość polską racją stanu”.

Przewodniczący episkopalnego zespołu ds. trzeźwości przy okazji 57. Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu przywołał słowa ewangelii. Porównał alkoholowe uzależnienie do trądu.

Nietrzeźwość to jeden z największych problemów w naszej Ojczyźnie. Nałogi to swoisty trąd, który niszczy zdrowie fizyczne i duchowe Polaków. Powodują one ogromne cierpienia zarówno tych, którzy są nimi dotknięci, jak również ich bliskich – napisał.

Źródło tekstu i fot.: https://wiadomosci.wp.pl/koniec-karnawalu-teraz-bedzie-modlitwa-o-trzezwosc-6994484978154048a

Władze Szwecji wycofują ekrany z przedszkoli oraz młodszych klas szkół podstawowych.

Fot. źródło: Shutterstock, https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-laptopy-w-szkolach-i-przedszkolach-zwrot-akcji-w-szwecji,nId,7309869#crp_state=1

W Szwecji zdecydowano o wstrzymaniu narodowej strategii cyfrowej edukacji, utworzono dotację na zakup drukowanych podręczników, a także powrócono do egzaminów z użyciem ołówka i papieru. Według szwedzkiej minister szkolnictwa Lotty Edholm “polityka rządu ma na celu powrót do podstaw i przywrócenie szkoły opartej na wiedzy, w której kładzie się nacisk na podstawowe umiejętności, takie jak pisanie, czytanie oraz liczenie”.

Reforma obejmuje wstrzymanie, po krytyce ze strony pediatrów oraz psychiatrów, narodowej strategii edukacji cyfrowej na lata 2023-27, zakładającej zwiększenie wykorzystania nowoczesnych pomocy naukowych. Zdecydowano o zniesieniu obowiązku wykorzystywania narzędzi cyfrowych w edukacji przedszkolnej. W Szwecji przedszkola pełnią również rolę żłobków. Podniesiono argument, że dzieci i tak już za dużo czasu spędzają przed ekranem w domu.

Źródło tekstu: https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-laptopy-w-szkolach-i-przedszkolach-zwrot-akcji-w-szwecji,nId,7309869#crp_state=1

Dramatycznie rośnie liczba prób samobójczych wśród najmłodszych

Fot. źródło: głosnauczycielski, https://glos.pl/fundacja-growspace-alarmuje-ze-dramatycznie-rosnie-liczba-prob-samobojczych-wsrod-najmlodszych-najnowsze-dane

Po raz drugi z rzędu padł niechlubny rekord jeśli chodzi o wzrost prób samobójczych dzieci i młodzieży w Polsce – alarmuje Fundacja GrowSPACE. Aż 2139 osób poniżej 18. roku życia próbowało w roku 2023 odebrać sobie życie. 146 przypadków zakończyło się tragicznie.

W aż 8 województwach dane pokazują wzrost prób samobójczych dzieci i młodzieży do 18 roku życia. Najwięcej prób samobójczych najmłodszych zostało zanotowanych w woj. pomorskim, gdzie było ich 406. W dalszej kolejności znalazły się województwa śląskie i łódzkie z odpowiednio 295 i 219 próbami samobójczymi. Te dane mogą się jeszcze zmienić w lutym z uwagi na okres statystyczny policji, który kończy się 31 stycznia.

Co jest przyczyną prób samobójczych wśród młodzieży? Do najczęstszych należą: trudna sytuacja rodzinna, izolacja, choroby somatyczne i psychiczne, stresujące wydarzenia życiowe oraz sytuacje kryzysowe.

Źródło: https://glos.pl/fundacja-growspace-alarmuje-ze-dramatycznie-rosnie-liczba-prob-samobojczych-wsrod-najmlodszych-najnowsze-dane https://kobieta.wp.pl/nowacka-reaguje-plan-reformy-szkoly-w-obliczu-najnowszych-danych-6987490053614240a

Transkobieta zamordowała 6 osób

Fot. źródło: Fundacja Życie i Rodzina, https://www.zycierodzina.pl/prawda-kryjaca-sie-za-haslem-moje-cialo-moj-wybor/

W poniedziałek 27 marca transpłciowa kobieta zaatakowała z bronią szkołę prezbiteriańską w Nashville, zabijając łącznie sześć osób – troje uczniów i troje dorosłych, w tym dyrektorkę. Finalnie sprawczyni została zastrzelona przez funkcjonariuszy policji. Transkobieta podobno leczyła się z powodu zaburzeń emocjonalnych. Jednak istny cyrk miał miejsce później, kiedy media przekazały informację światu. Okazało się, że głównym problemem nie jest masakra w szkole, ale fakt, że niektóre gazety czy portale internetowe błędnie podały… płeć zabójczyni! Otóż to, poprawnej politycznie opinii publicznej nie oburzyło zabicie ludzi przez transpłciową kobietę, która uważała się za mężczyznę, ale to, że nie pisano o niej jako o „nim”. To był problem.

Źródło: https://www.zycierodzina.pl/pro-life-bez-cenzury-terror-lgbt-w-usa-transkobieta-zamordowala-6-osob/

„Dry January”

Fot. źródło: WP, https://portal.abczdrowie.pl/czym-jest-suchy-styczen-podejmij-wyzwanie-i-zobacz-co-sie-stanie-po-4-tygodniach

„Dry January” to trend, który narodził się w 2012 roku jako inicjatywa zdrowia publicznego brytyjskiej organizacji charytatywnej Alcohol Change UK. Dziś miliony osób na całym świecie podążają za nim, a badania wskazują, że zrezygnowanie z alkoholu na miesiąc niesie za sobą długofalowe efekty.

Szereg badań na przestrzeni dekad wykazało jednoznacznie, że alkohol jest trucizną, która może powodować alkoholowe uszkodzenie lub alkoholowe stłuszczenie wątroby czy marskość. Nadużywanie alkoholu to zagrożenie rakiem przełyku, gardła, krtani, okrężnicy czy odbytnicy. Poza układem pokarmowym alkohol zwiększa ryzyko nowotworów głowy i szyi, piersi, gruczołu krokowego, a nawet czerniaka. Według jednego z badań z „Journal of American College of Cardiology” już jeden drink dziennie skorelowany jest z podwyższonym ryzykiem migotania przedsionków. Odległe skutki, pojawiające się przy długotrwałym spożywaniu alkoholu to: uzależnienie, przyspieszenie otępienia z upośledzeniem funkcji intelektualnych organizmu, rozwój depresji, dolegliwości bólowe kończyn z powodu neuropatii obwodowej czy zaburzenia chodu pod postacią tzw. chodu móżdżkowego na charakterystycznej szerokiej podstawie.

Kilka lat temu na łamach „BMJ” ukazały się wyniki badania mającego na celu porównanie grupy osób, które gotowe były wziąć udział w wyzwaniu Dry January z tymi, które spożywały alkohol w ilości od umiarkowanej do dużej. Okazało się, że ci, którzy podjęli się wyzwania, mimo że nie wprowadzili żadnych innych zmian, znacznie poprawili swój metabolizm. Średnio stracili ok. dwóch kilogramów, odnotowali obniżenie ciśnienia krwi, poprawili parametry w zakresie gospodarki węglowodanowej (zmniejszenie oporności komórek na insulinę). Gwałtownie obniżyło się także ryzyko rozwoju chorób nowotworowych.

Inne badanie, przeprowadzone pod kierunkiem psychologa, dr. Richarda de Vissera z University of Sussex, wskazuje, że osoby, które zrezygnowały na miesiąc z alkoholu, widzą znacznie więcej korzyści: 71 proc. osób zauważyło poprawę snu, 70 proc. odnotowało poprawę ogólnej kondycji zdrowotnej, 67 proc. deklarowało, że ma więcej energii, 58 proc. odnotowało zmniejszenie masy ciała, 57 proc. zgłaszało poprawę w zakresie koncentracji, 54 proc. zauważyło poprawę stanu skóry.

Źródło: https://portal.abczdrowie.pl/czym-jest-suchy-styczen-podejmij-wyzwanie-i-zobacz-co-sie-stanie-po-4-tygodniach

Zbadali ludzi, którzy nie jedzą kolacji

Fot. źródło: abcZdrowie, https://zywienie.abczdrowie.pl/zbadali-ludzi-ktorzy-nie-jedza-kolacji-wnioski-zaskakuja

Jest takie powiedzenie „Śniadanie jedz jak król, obiad jak książę, a kolację jak żebrak”. Jednak występuje ono także w nieco innej formie – „Śniadanie zjedz sam, obiadem podziel się z przyjacielem, a kolację oddaj wrogowi”. Jedno z nich jest wciąż aktualne.

Pomijanie śniadania czy kolacji stało się ostatnio wyjątkowo popularne – wydaje się, że za sprawą diety, która szturmem zdobyła salony. Mowa o poście przerywanym, czyli diecie IF (ang. Intermittent Fasting). Okazuje się, że IF nie tylko może wpływać na masę ciała, ale i na zdrowie. Jedno z badań, dowiodło, że wprowadzenie czasowo ograniczonego postu od jedzenia, odwraca progresję cukrzycy typu 2 oraz otyłości. Drugie badanie wykazało, że wystarczą dwa miesiące diety naśladującej post, by obniżyć poziom biomarkerów nowotworu i zmniejszyć czynniki ryzyka raka. Zaś według naukowców z Barcelona Institute for Global Health osoby jedzące ostatni posiłek co najmniej dwie godziny przed snem miały w przybliżeniu o 20 proc. mniejsze ryzyko zachorowania na raka piersi czy prostaty. W tym badaniu widać, że kluczowe jest nie zrezygnowanie z kolacji, ale zjedzenie jej wcześniej, wydłużając odstęp między ostatnim i pierwszym kolejnego dnia posiłkiem.

Źródło:  https://zywienie.abczdrowie.pl/zbadali-ludzi-ktorzy-nie-jedza-kolacji-wnioski-zaskakuja

Opieka nad seniorami w Polsce. Kto pomoże na Święta Bożego Narodzenia?

Fot. źródło: https://kobieta.wp.pl/opieka-nad-seniorami-w-polsce-kuleje-temat-starosci-nie-jest-medialny-6845512777345760a

Zainteresowanie osobami starszymi jest cykliczne i nasila się szczególnie przed wyborami, po czym nagle zanika. Jeśli nie zmienimy podejścia jako społeczeństwo, już w niedalekiej przyszłości ten błąd będzie nas dużo kosztował. W Polsce całodobowa opieka domowa nie jest finansowana przez państwo. W niektórych gminach tzw. gminni opiekunowie domowi zapewniają opiekę ambulatoryjną. Dojeżdżają do podopiecznych na kilka godzin w tygodniu. Dla pewnej grupy taka pomoc jest wystarczająca – sam mam w rodzinie bliskiego, do którego opiekunka przyjeżdża trzy razy w tygodniu, żeby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku, zrobić zakupy, coś ugotować i tyle wystarczy. Natomiast jeżeli podopieczny jest leżący lub – co spotykamy coraz częściej – dotknięty chorobą neurodegeneracyjną lub innymi chorobami wymagającymi nieustannego nadzoru – kilka godzin to zdecydowanie za mało.

Źródło: https://kobieta.wp.pl/opieka-nad-seniorami-w-polsce-kuleje-temat-starosci-nie-jest-medialny-6845512777345760a

Uzależnienie od alkoholu

Fot. źródło: Stopuzależnienieniom.pl, https://stopuzaleznieniom.pl/fakty-o-alkoholu/statystyki-spozycia-alkoholu/

Picie szkodliwe jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na zdrowie ludzi na całym świecie. Śmiertelność związana z konsumpcją alkoholu jest wyższa niż śmiertelność spowodowana takimi chorobami, jak gruźlica, HIV/AIDS i cukrzyca. Spośród wszystkich zgonów związanych z nadużywaniem alkoholu, najwięcej było skutkiem urazów (28,7%), chorób przewodu pokarmowego (21,3%), chorób sercowo-naczyniowych (19%), chorób zakaźnych (12,9%) i nowotworów (12,6%). Umieralność kobiet nadużywających alkoholu jest wyższa niż mężczyzn, przy czym główne jej przyczyny to: alkoholowe uszkodzenie wątroby, zapalenie trzustki, wypadki i przemoc, samobójstwa, nowotwory i choroby serca. Na całym świecie częstotliwość ryzykownego spożycia alkoholu jest najwyższa wśród młodych dorosłych – osób w przedziale wieku 20-24. Najwięcej alkoholu piją Europejczycy i Amerykanie – uśredniając odpowiednio 9,8 litra i 8 litrów czystego alkoholu etylowego rocznie.

Według szacunków Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych kilkanaście procent dorosłych Polaków spożywa alkohol problemowo. Nadużywanie alkoholu dotyczy ponad 2,5 mln Polaków. W rodzinach z problemem alkoholowym żyje 3-4 mln osób, w tym 1,5-2 mln dzieci. Z kolei 700-900 tys. osób w naszym kraju jest uzależnionych od alkoholu.

Źródło: https://stopuzaleznieniom.pl/fakty-o-alkoholu/statystyki-spozycia-alkoholu/

Watykan gotów jest zaoferować miejsce do rozmów na temat zakończenia wojny w Ukrainie

Źródło fot.: WP, https://wiadomosci.wp.pl/watykan-o-wojnie-w-ukrainie-gotow-zapewnic-miejsce-do-negocjacji-6838522762185408a

Watykan znów zapewnia, że gotów jest zaoferować miejsce do rozmów na temat zakończenia wojny w Ukrainie. „Stolica Apostolska i osobiście papież byli zawsze gotowi, od początku wojny, ale dotąd nie było konkretnej odpowiedzi” – oświadczył w niedzielę szef watykańskiej dyplomacji arcybiskup Paul Richard Gallagher. Ojciec Święty przyjąłby to bardzo pozytywnie, gdyby prośba napłynęła od dwóch stron ze wszystkimi dobrymi intencjami i w duchu poszukiwania pokoju, dialogu i zakończenia wojny. „Oczywiście, my nie kwestionujemy słusznej obrony w obliczu agresji, ale trzeba utrzymać tę trudną równowagę proporcji broni” – stwierdził abp Gallagher.

Źródło: https://wiadomosci.wp.pl/watykan-o-wojnie-w-ukrainie-gotow-zapewnic-miejsce-do-negocjacji-6838522762185408a

Pogrzeb po eksplozji w Przewodowie

Źródło: PAP, fot: Wojtek Jargiło

Do wybuchu w Przewodowie w woj. lubelskim doszło w dniu, w którym siły rosyjskie przeprowadziły zakrojony na szeroką skalę atak rakietowy na Ukrainę – 15 listopada. Na teren suszarni we wsi Przewodów, leżącej blisko granicy z Ukrainą, spadła rakieta – jak później informowały polskie władze – najprawdopodobniej ukraińskiej obrony powietrznej. Doszło do eksplozji, w wyniku której zginęło dwóch Polaków. Podkreślono, że wszystko wskazuje na to, że sytuacja ta była wynikiem nieszczęśliwego wypadku.

Pogrzeb p. Bogusława miał charakter państwowy. Msza święta pogrzebowa rozpoczęła się o godz. 12.00 w kościele pw. św. Brata Alberta. Eucharystii przewodniczył biskup pomocniczy diecezji zamojsko-lubaczowskiej Mariusz Leszczyński. „Głęboki smutek przeżywamy z powodu tragicznej śmierci naszych braci, ofiar wojny, która toczy się tak blisko granic naszej ojczyzny” – powiedział w homilii biskup. W uroczystościach uczestniczyli m.in. rodzina i bliscy ofiary, wojewoda lubelski Lech Sprawka, doradca prezydenta prof. Dariusz Dudek, przedstawiciel ambasady Ukrainy w Polsce, konsul generalny Ukrainy w Lublinie Artem Valach, a także posłowie, senatorowie, przedstawiciele władz lokalnych, firmy, w której pracował mężczyzna i miejscowej szkoły. W kościele i przed świątynią zgromadzili się także licznie mieszkańcy Przewodowa i okolicznych miejscowości.

Źródło: https://wiadomosci.wp.pl/tlumy-zegnaja-boguslawa-pogrzeb-w-przewodowie-ma-charakter-panstwowy-6835632955640480a

Przez lata żył jako transkobieta

Fot. źródło: Fundacja Życie i Rodzina, https://www.zycierodzina.pl/przez-lata-zyl-jako-transkobieta/

Jeffrey przez wiele lat żył jako transkobieta. Jego historia pokazuje, że tzw. korekta płci nie naprawia bólu i krzywdy, którą noszą w sobie osoby borykające się z zaburzeniami tożsamości płciowej – nie rozwiązuje problemów, ale generuje nowe. Decyzja o operacji ma swoje źródło w traumatycznych i trudnych sytuacjach z przeszłości, przeważnie okresu dzieciństwa. Wiele osób, które przeszły tranzycję i żyje jako inna płeć, ostatecznie dochodzi do momentu, w którym przyznaje, że był to błąd.

Źródło: https://www.zycierodzina.pl/przez-lata-zyl-jako-transkobieta/

Okaleczony przez tranzycję

Źródło fot.: Fundacja Życie i Rodzina, https://www.zycierodzina.pl/okaleczony-przez-tranzycje-nie-moze-normalnie-korzystac-z-toalety/

Brytyjski „Daily Mail” przedstawił historię mężczyzny Ritchie Herrona, który po pochopnie postawionej diagnozie został skłoniony do przejścia operacji „zmiany płci”. Opowiedział o tym, o czym środowisko LGBT woli nie mówić: usunięcie narządów płciowych jest trwałym okaleczeniem ciała i niesie ryzyko poważnych powikłań. Decyzja zmieniła życie Brytyjczyka na zawsze i pozostawiła go z bolesnymi konsekwencjami, m.in. trudnością w oddawaniu moczu.

To, o czym mówi Ritchie, jest kolejnym głosem, który potwierdza, że ani tak zwane „kliniki zmiany płci”, ani środowisko osób transpłciowych nie dba o postawienie prawidłowej diagnozy. Często dopiero po fakcie okazuje się, że w istocie nikt nie zadał sobie trudu, by odkryć prawdziwą przyczynę problemów osób, które zgłaszają się na takie operacje. Świadectwo Ritchie Herrona jest kolejną z wielu podobnych historii, które coraz częściej przebijają się w mediach. Co więcej – są już przypadki masowych pozwów ofiar takiego działania jednej z klinik, w Londynie. Biznes tranzycyjny robiony jest na krzywdzie ludzi, którzy potrzebują fachowej pomocy psychologicznej i psychiatrycznej, a nie okaleczających na całe życie i inwazyjnych operacji.

 

Źródło: https://www.zycierodzina.pl/okaleczony-przez-tranzycje-nie-moze-normalnie-korzystac-z-toalety/;

https://twitter.com/KMP1867/status/1553071077550604288?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1553071077550604288%7Ctwgr%5E74f6cf963c72dc63623754affa7e35fcdd743a4f%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.zycierodzina.pl%2Fokaleczony-przez-tranzycje-nie-moze-normalnie-korzystac-z-toalety%2F

Czy ONZ chce wykorzeniać wartości?

Źródło: Kadr z video: Thematic Action Tracks to Transform Education | Opening of the Summit | United Nations, YouTube OZN Channel

Problematyka dotycząca płci w rozumieniu ideologii gender zdominowała tematykę sesji wrześniowego szczytu edukacyjnego ONZ. Co ciekawe, na szczycie obecne były liczne lewicowe organizacje, natomiast konserwatyści nie byli mile widziani. Podczas jednej z sesji na temat „edukacji zmieniającej płeć” Yona Nestel z Plan International wezwała do wdrażania programu całościowej lub inaczej holistycznej edukacji seksualnej (CSE – Comprehensive Sex Education) jak najwcześniej, tak aby „rozszerzyć pomysły dzieci o to, co jest dla nich możliwe poza binarnością”.

Czym jest CSE? Nauczyciele CSE są zobowiązani do przekazywania uczniom wiedzy na temat tzw. „bezpiecznego” seksu, chorób przenoszonych drogą płciową, sposobów antykoncepcji oraz aborcji jako środków kontroli urodzeń! Jednak to nie wszystko. Program ten porusza również zagadnienia związane z LGBT. Nastawiony jest na indoktrynowanie dzieci przez przedstawianie im genderowych wzorców myślenia z naciskiem na transseksualizm i homoseksualizm. Promotorzy CSE chcą, by teraz oswajanie dzieci z gender odbywało się jak najwcześniej i w jeszcze większym zakresie niż dotychczas.

Źródło: https://www.zycierodzina.pl/plan-onz-wykorzenic-wartosci/

PETYCJA – NIE DLA „GENDEROWANIA” DZIECI W SZKOŁACH

Fot. źródło: Fundacja Życie i Rodzina, https://www.zycierodzina.pl/nie-dla-genderowania-dz ieci-w-szkolach-petycja/

Ruszyła petycja do Ministra Edukacji Przemysława Czarnka w obronie sumień dzieci i nauczycieli, którzy są przymuszani do traktowania niektórych uczniów niezgodnie z ich płcią biologiczną.

Nauczyciele są zmuszani do „genderowania” uczniów. Nakłania się ich, aby zwracali się do dziewczynek imionami i zaimkami męskimi i odwrotnie – aby do chłopców mówili imionami i zaimkami żeńskimi. Podobnemu łamaniu sumienia poddaje się także same dzieci – aby traktowały rówieśników niezgodnie z ich naturalną biologiczną płcią, a raczej zgodnie z płcią wymyśloną lub „odczuwaną”. Ideologia LGBT wchodzi do szkół na wielką skalę.

Źródło: https://www.zycierodzina.pl/nie-dla-genderowania-dz ieci-w-szkolach-petycja/

Miliarderzy doprowadzają do kryzysu na świecie i... kupują luksusowe bunkry, by go przetrwać.

Ziemię może czekać zagłada spowodowana… dążeniem miliarderów do bogactwa. Ale spokojnie, oni są przygotowani. Mają gdzie się schronić. Niedawno w The Guardian ukazał się artykuł o miliarderach, którzy kupują bunkry, aby przetrwać potencjalną apokalipsę. Ich ogromne bogactwo i przywileje miały sprawiać, że zaczęli mieć obsesje na punkcie izolowania się od realnego świata i jego problemów. Bunkry mają przetrwać każdą katastrofę, bez konieczności wychodzenia na zewnątrz przez kilka lat. Bunkry mogą przetrwać wybuch jądrowy z bliskiej odległości, bezpośrednie uderzenie samolotu, są odporne na czynniki biologiczne, chemiczne, fale uderzeniowe, trzęsienia ziemi, impulsy elektromagnetyczne, powodzie i atak zbrojny. Niezależnie od lokalizacji, bunkry są dobrze ukrywane, aby w razie konieczności inni ludzie nie próbowali się tam schronić.

Ci ludzie zasypali kiedyś świat szalenie optymistycznymi biznesplanami dotyczącymi tego, w jaki sposób technologia może przynieść korzyści społeczeństwu ludzkiemu. Teraz zredukowali postęp technologiczny do gry wideo, którą jeden z nich wygrywa, znajdując właz ewakuacyjny. Czy będzie to Jeff Bezos migrujący w kosmos, Thiel do Nowej Zelandii, czy Mark Zuckerberg do swojego wirtualnego metawersum? – zastanawia się The Guardian.

Źródło fot. i tekstu: https://geekweek.interia.pl/bezpieczenstwo/news-miliarderzy-doprowadzaja-do-kryzysu-na-swiecie-i-kupuja-luks,nId,6313988?utm_source=webpush&utm_medium=push&utm_campaign=CampaignName

Kobieta planująca aborcję musi usłyszeć bicie serca dziecka.

Ważna zmiana w prawie na Węgrzech – każda matka planująca aborcję będzie musiała wysłuchać bicia serca swojego dziecka. Dopiero tak przeprowadzone badanie, potwierdzone zaświadczeniem, ma uprawniać do ewentualnej aborcji. Choć węgierskie prawo nie chroni życia, to nowe przepisy są krokiem w dobrym kierunku, który może sprawić, że część kobiet zrezygnuje z aborcji.

Źródło fot. i tekstu: https://www.zycierodzina.pl/wegry-kobieta-planujaca-aborcje-musi-uslyszec-bicie-serca-dziecka/

Lekarze nalegali, by zabić słabsze dziecko.

Fot. źródło: https://www.instagram.com/p/Ch-IuDoruLG/?utm_source=ig_embed&ig_rid=60a50ab5-b71f-40fe-894e-a6600dfbd3da

Matthewsowie z Wielskiej Brytanii przeżyli dramat, gdy okazało się, że nienarodzone bliźnięta James i Michael mają minimalne szanse na przeżycie. Początkowo jedynym proponowanym przez lekarzy wyjściem miało być poświęcenie życia słabszego, by silniejszy mógł przeżyć. Gdy rodzice odmówili, okazało się, że jednak można zawalczyć o życie obu chłopców. Zabieg laserowy łożyska w King’s College Hospital w Londynie nie dawał żadnych gwarancji, ale zwiększał szanse obu chłopców. Po czterech długich miesiącach, wypełnionych mnóstwem innych komplikacji, bracia opuścili szpital. Teraz mają półtora roku i rozwijają się bardzo dobrze.

Źródło: https://www.zycierodzina.pl/wielka-brytania-lekarze-nalegali-by-zabic-slabsze-dziecko/

Gorszy sort?

Źródło: Polityka, https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/2178224,1,gorszy-sort-dania-przesiedla-niezachodnich-obywateli.read. Autor: Andrew Kelly/Reuters/Forum

Duński rząd prowadzi akcję wysiedlania mieszkańców „niezachodniego” pochodzenia z dzielnic, w których stanowią większość – pisze Katarzyna Tubylewicz w „Polityce”.

Dania owiana jest aurą spokojnej skandynawskiej doskonałości. Od lat plasuje się w czołówce najszczęśliwszych krajów świata. A w tamtejszych księgarniach królują książki o wyważonej i mądrej duńskiej recepcie na szczęście. Trudno to wszystko pogodzić z faktem, że państwo duńskie właśnie zostało pozwane przez kilkunastu własnych obywateli za rasizm. O co chodzi? Dania zaczęła na dużą skalę realizować projekt walki z problemami społecznymi, które dręczą niektóre imigranckie dzielnice poprzez zmuszanie do wyprowadzania się z tych dzielnic obywateli określanych mianem „niezachodnich”.  Chodzi o te części miast, w których ponad połowa mieszkańców jest pochodzenia „niezachodniego” i jednocześnie ponad 40 proc. z nich nie ma pracy, jest wysoki poziom przestępczości, znacząca liczba osób bez wykształcenia oraz niski poziom zamożności. W ramach „cywilizowania” ludności niezachodniej duńska rządowa komisja chce też wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w szkole podstawowej. Jako uzasadnienie wniosku wskazuje się, że Duńczycy chcą zagwarantowania równych praw wszystkim kobietom, żyjącym w ich kraju.

Czy rzeczywiście jest to działanie dla dobra rodzin mających odmienną tradycję kulturową? Jak to pogodzić z lansowaną dotychczas m.in. przez Danię ideologią multi-kulti? 

 

https://wiadomosci.wp.pl/gorszy-sort-dania-przesiedla-niezachodnich-obywateli-6806520662674144a

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/2178224,1,gorszy-sort-dania-przesiedla-niezachodnich-obywateli.read

https://wiadomosci.wp.pl/zakaz-noszenia-hidzabu-w-szkole-podstawowej-tego-chce-dunska-rzadowa-komisja-6805212989332224a

Ochrona rodziny priorytetem

Fot. źródło: Serwis Rzeczypospolitej Polskiej, https://www.gov.pl/web/rodzina/ochrona-rodziny-priorytetem

Z punktu widzenia socjologicznego rodzina jest podstawową komórką w społeczeństwie oraz naturalnym środowiskiem rozwoju i dobra wszystkich jej członków, występującą w zróżnicowanych historycznie i kulturowo formach.

W ustawodawstwach poszczególnych państw ochrona praw rodziny jest zazwyczaj zapewniana począwszy od ratyfikowanych przepisów międzynarodowych, na poziomie konstytucyjnym, na poziomie cywilnoprawnym i na poziomie ochrony karnej. Zasady i wzajemne relacje panujące w rodzinach często wynikają ze zwyczajów, pewnych niepisanych norm i przyjętych zasad współżycia społecznego. W ustawodawstwach poszczególnych państw różnie jest regulowana kwestia pojęcia rodziny. Można stwierdzić, że Europa jest rozdarta ideologicznie zarówno w kwestiach podejścia do instytucji rodziny i małżeństwa, jak i modelu wychowania. Na jednym biegunie usytuowane są w zdecydowanej większości państwa, w których małżeństwo jest związkiem mężczyzny i kobiety.
Z kolei druga, niewielka grupa państw dopuszcza w swym prawodawstwie możliwość zawierania małżeństw przez pary jednopłciowe.

Małżeństwo (jako związek kobiety i mężczyzny) uzyskało w polskim prawie krajowym odrębny status konstytucyjny, zdeterminowany postanowieniami art. 18 Konstytucji RP. Zmiana tego statusu byłaby możliwa jedynie przy zachowaniu rygorów trybu zmiany Konstytucji RP, określonych w art. 235. W żadnym wypadku, także ze względów formalnoprawnych, zmiana charakteru czy statusu małżeństwa w polskim systemie prawnokonstytucyjnym nie mogłaby przyjąć formy ratyfikowanej umowy międzynarodowej (nawet ratyfikowanej w sposób kwalifikowany).

Kwestia małżeństw jednopłciowych wywołuje w Polsce w ostatnich dwóch dekadach spory i kontrowersje. Wraz z transformacją ustrojową nastąpiły próby zalegalizowania związków jednopłciowych. Pod koniec sierpnia br. dziennikarz TVN24 Piotr Jacoń zaapelował do partii opozycyjnych, mających „plan na naprawę Polski po PiS”, by przygotowały ustawy o uzgodnieniu płci i związkach małżeńskich dla osób jednopłciowych. Dziennikarz zwrócił się też z apelem do Kościoła, „żeby nie przeszkadzał”.

„Nigdy w Polsce nie będzie zgody na małżeństwa homoseksualistow i adopcję dzieci przez pary homoseksualistów” – powiedział poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski. Tak w ostrym tonie podsumował możliwość adopcji dzieci przez pary homoseksualne.

Psychologia potwierdza niezastąpioną rolę matki i ojca w rozwoju dziecka. Obecność ojca wprowadza dziecko w świat innych osób, a tym samym wspiera w nim formowanie się jego odrębności. Wreszcie odniesienie do obu płci umożliwia rozwój tożsamości płciowej dziecka. O ile dziewczynka może rozwijać ową tożsamość, kontynuując bliską relację z matką, o tyle chłopiec potrzebuje odzwierciedlania i potwierdzania jego męskości przez ojca oraz wprowadzania w role męskie. Zadaniem ojca jest również potwierdzenie i docenienie rozwijającej się kobiecości córki. Dziecko, pozostając w relacji z matką i ojcem, odkrywa, że świat podzielony jest na naturalne przeciwieństwa: chłopców i dziewczynki, mężczyzn i kobiety. Wzrastając w rodzinie, w której rodzice spodziewają się kolejnego potomstwa, dziecko poznaje i w pewien sposób uczestniczy w procesie naturalnego rozwoju człowieka od jego poczęcia. Tych wieloaspektowych warunków rozwoju dziecka nie może zapewnić związek homoseksualny.

Badania pokazują, że dorosłe dzieci wychowywane przez osoby homoseksualne zgłaszają trudności związane z depresją, myślami i próbami samobójczymi, częściej sięgają po narkotyki, mają problemy z prawem, trudno im utrzymać stałą pracę. Ponadto mają kłopoty w nawiązywaniu trwałych relacji emocjonalnych, częściej zdradzają lub zmieniają swoich partnerów. Około 30–40 proc. dorosłych wychowanych przez matkę lub ojca homoseksualistów ma problemy z określeniem swojej tożsamości płciowej lub określa ją jako homo- czy biseksualną.

Podstawową kategorią, wokół której powinny koncentrować się zarówno poszczególne rozwiązania normatywne, jak i stanowisko organów stosujących prawo, powinna być zasada dobra dziecka rozumiana w kontekście odpowiedniego rozwoju psychofizycznego. Taką gwarancją jest związek kobiety i mężczyzny i ten model jest dominujący na świecie i generalnie społecznie akceptowalny. Jak zauważa dr hab. M. Bielecki, z jednej strony należy szanować poglądy mniejszości, ale z drugiej -również mniejszości nie mogą narzucać swej woli większości. Należy mniejszościom tworzyć przestrzeń, w której będą mogły realizować swoje uprawnienia. Jednakże nie może dojść do sytuacji, że narracja głoszona przez takie grupy stanie się jedyną i dominującą.

 

Źródła:

https://haloprawo.pl/pl/strefa-wiedzy/ochrona-praw-rodziny/

https://iws.gov.pl/wp-content/uploads/2020/11/IWS_Bielecki-M._Ochrona-rodziny-i-%C5%BCycia-rodzinnego-w-kontek%C5%9Bcie-wychowywania-zgodnie-z-przekonaniami-rodzic%C3%B3w.pdf

https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/piotr-jacon-apel-osoby-transplciowe-lgbt-kosciol-opozycja-nagroda

https://propolski.pl/janusz-kowalski-nie-mogl-milczec-nie-ma-zgody-na-krzywdzenie-dzieci-wideo/

https://www.przewodnik-katolicki.pl/Archiwum/2014/Przewodnik-Katolicki-42-2014/Spoleczenstwo/Homoseksualizm-a-adopcja-dzieci