Ze świata nauki

To zapowiedź apokalipsy czy może zwykłe zjawisko atmosferyczne?

Fot. źródło: Lubuscy Łowcy Burz, geekweek, https://geekweek.interia.pl/meteorologia/news-reka-boga-nad-polska-to-zapowiedz-apokalipsy-czy-moze-zwykle,nId,6297843?parametr=embed_linki

Wszystko wskazuje na to, że jest to wyjątkowo ciekawa chmura szelfowa, zwana inaczej wałem szkwałowym. Charakterystyczny klin znajdujący się pod chmurą macierzystą powstaje wskutek opadania chłodnego powietrza z jednej strony i wznoszenia się powietrza ciepłego z drugiej. Zdjęcie wykonane zostało w Krzyżu Wielkopolskim i udostępnione w mediach społecznościowych.

Źródło: https://geekweek.interia.pl/meteorologia/news-reka-boga-nad-polska-to-zapowiedz-apokalipsy-czy-moze-zwykle,nId,6297843?parametr=embed_linki

Szkodliwe dla zdrowia światło LED

Fot. źródło: WP, https://fotoblogia.pl/led-y-sa-niebezpieczne-dla-swiata-widac-to-z-kosmosu,6814703289436992a. Źródło zdjęć: Uniwersytet w Exter.

Jednym ze sposobów oszczędzania energii jest korzystanie ze świateł ledowych. Te niestety są niekorzystne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Wzrastająca liczba lamp LED przyczynia się do większego zanieczyszczenia świetlnego barwą białą, niebieską i zielonkawą. To natomiast przekłada się na funkcjonowanie ludzi, jak i zwierząt. Organizmy wystawione na wspomniane barwy ograniczają wydzielanie melatoniny, czyli hormonu odpowiedzialnego za regenerację i sen.

Źródło: https://fotoblogia.pl/led-y-sa-niebezpieczne-dla-swiata-widac-to-z-kosmosu,6814703289436992a

Czy będzie tani prąd dzięki odkryciu na Księżycu?

Fot. źródło: https://gadzetomania.pl/chiny-odkryly-na-ksiezycu-nowy-mineral-changesite-y-moze-byc-paliwem-przyszlosci,6811990440213120a

Changesite-(Y) to nazwa nowego minerału, jaki chińscy naukowcy odkryli w próbkach pobranych z Księżyca podczas misji Chang’e-5. Odkryta przez Chińczyków próbka nowego minerału ma zaledwie 10 mikronów, ale zawiera w składzie hel-3 – izotop, którego zasoby mogą zaspokoić energetyczne potrzeby naszej planety przez tysiące lat. Mimo mikroskopijnych rozmiarów próbki minerału Chiny zdecydowały się na szybki powrót na Księżyc i już teraz deklarują trzy kolejne misje mające zbadać jego powierzchnię. Changesite-(Y)  jest szóstym pozaziemskim pierwiastkiem, jaki odkryto na Srebrnym Globie.

Źródło: https://gadzetomania.pl/chiny-odkryly-na-ksiezycu-nowy-mineral-changesite-y-moze-byc-paliwem-przyszlosci,6811990440213120a

Kto wynalazł energetyczny przetwornik akumulacyjno-rozproszeniowy?

Lucjan Łągiewka. Fot. źródło: http://zsrudnik.edu.pl › e-twining › prezentacje

Energetyczny przetwornik akumulacyjno-rozproszeniowy – EPAR  to idea oraz prototyp amortyzatora zderzeń zwane potocznie zderzakiem Łągiewki.

Lucjan Łągiewka jest konstruktorem urządzenia, które powoduje zamianę energii kinetycznej obiektu na energię kinetyczną urządzenia, które jest w tym obiekcie. Nowatorstwo technologii EPAR polega na tym, że energia kinetyczna rozpędzonych mas jest pochłaniana tuż przed zderzeniem całych obiektów, a następnie, po przekazaniu jej do mechanicznego wirnikowego akumulatora energii, może być ona dowolnie długo rozpraszana. Korzyści ze stosowania technologii EPAR są ogromne, np. w przemyślę samochodowym, stoczniowym, przy budowie wind. Zderzające się obiekty unikają zniszczenia, gdy ich energia nie wykonuje niszczącej pracy, lecz zostaje szybko przekazana do mechanicznego akumulatora, który ją powoli rozprasza. Testy EPAR wykazały redukcję siły zderzenia o 50–90%.

Istnieje zasada w fizyce, że jeśli dwa układy poruszają się ze zmienną w czasie prędkością względem siebie, to występują w nich siły bezwładności. Inaczej mówiąc, jeżeli występują dwa obiekty nieinercyjne, to obowiązuje dla nich tzw. zasada d’Alemberta. Przykładowo: jeśli samochód jedzie ze stałą prędkością, to sił tych nie ma, a jeżeli przyhamuje to działają na nas siły bezwładności. Okazuje się, że jeżeli jest więcej niż dwa obiekty nieinercyjne, to wypadkowy efekt inercyjności jest inny niż wynikający z zasady d’Alemberta, według której hamowanie pociąga za sobą działanie siły bezwładności proporcjonalnej do wielkości masy i opóźnienia.

W 1995 i 1996 r. Łągiewka chciał opatentować wynalazek. Zgłoszenia opublikowano, ale patenty odrzucono ze względu na nieprawidłowości w opisie. W 2010 r. do zespołu badawczego EPAR dotarła informacja, że Malcolm Smith, jeden z naukowców z Cambridge,  opatentował w USA, a potem w Japonii i Europejskim Urzędzie Patentowym, rozwiązanie tożsame z prototypem EPAR. 5 października 2011 r. Międzynarodowa Federacja Organizacji Wynalazczych nagrodziła Lucjana Łągiewkę i technologię EPAR tytułem “Najlepszy Wynalazek I Dekady XXI wieku”.

Czy jest możliwe, aby dwóch naukowców wpadło na ten sam pomysł niezależnie od siebie? Prawnicy Anglika uznali, że ponieważ rozwiązania Łągiewki nie otrzymały ochrony patentowej, to nie uznają jego pierwszeństwa i sprawę uznają za zamkniętą.

Źródła:

https://web.archive.org/web/20140111190650/http:/www.sprawynauki.waw.pl/?section=article&art_id=167

https://web.archive.org/web/20141219121922/http:/epar.pl/index.php?pl_badania-naukowe,79

https://www.rp.pl/nauka/art14058981-wsparcie-dla-polaka-wynalazcy-w-sporze-z-cambrigde

Czy istnieje piąta siła natury?

Fot. Źródło: Kopalnia Wiedzy, https://kopalniawiedzy.pl/sciana-domeny-pole-skalarne-piata-sila-natury,35133

Część z galaktyk karłowatych nie połączyła się dotychczas z Drogą Mleczną czy innymi wielkimi galaktykami. Zamiast znajdować się w różnych punktach halo, orbitują one wokół jednej płaszczyzny. Takie rozłożenie galaktyk karłowatych jest od dawna przedmiotem sporów. Standardowy model kosmologiczny opisuje wszechświat złożony z ciemnej energii, ciemnej materii i materii widzialnej. Astrofizyk Aneesh Naik i fizyk cząstek Clare Burrage z University of Nottingham uważają, że istnienie piątej siły natury może wyjaśniać rozkład galaktyk karłowatych wokół Drogi Mlecznej i innych wielkich galaktyk.

Źródło: https://kopalniawiedzy.pl/sciana-domeny-pole-skalarne-piata-sila-natury,35133

Nagroda Nobla w dziedzinie chemii w 2021 r.

Fot. źródło: Tweet, https://twitter.com/NobelPrize/status/1445687884158160904/photo/1

Nagroda Nobla w dziedzinie chemii w 2021 r. została przyznana Davidowi MacMillanowi oraz Benjaminowi Listowi „za rozwój asymetrycznej katalizy organicznej”. Do czasu tego odkrycia przyjmowano, że istnieją tylko dwa rodzaje katalizatorów, czyli substancji przyspieszających przebieg reakcji chemicznych. Są to enzymy oraz metale. Naukowcy dowiedli zaś, że istnieje jeszcze asymetryczna kataliza organiczna, która wykorzystuje małe cząsteczki organiczne. Są one znacznie mniejsze od enzymów, co ułatwia ich produkcję. Dzięki tym cechom katalizatory są bardziej przyjazne dla środowiska, ale też tanie w produkcji.

Źródło:

https://www.products.pcc.eu/pl/blog/10-najwazniejszych-wydarzen-w-dziedzinie-chemii-w-2019r/ 

https://www.polskieradio.pl/398

Multiwitaminy w nadmiarze mogą doprowadzić do problemów zdrowotnych

Fot. źródło: poradnikzdrowie.pl, https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/leki/przyjmowanie-lekow-czym-popijac-lekarstwa-aa-96bD-Kea2-YzXm.html. Autor: thinkstockphotos.com.

Nie ma dowodów na to, że przyjmowanie witaminowych suplementów daje wymierne korzyści zdrowotne. Tymczasem wiele osób „leczy się” w ten sposób na własną rękę, bez kontroli specjalisty. – Często pacjenci mają większe zaufanie do reklam suplementów niż do sprawdzonego leczenia farmakologicznego. Przyjmowanie takich środków bez konsultacji z lekarzem może prowadzić do poważnych zaburzeń w organizmie i problemów zdrowotnych.

https://portal.abczdrowie.pl/multiwitaminy-nie-dzialaja-w-nadmiarze-moga-doprowadzic-do-zatrzymania-akcji-serca