Z życia Kościoła

Papież do zakonników: niech Ewangelia pozostaje dla was duchem i życiem

Spotkanie z kanonikami 13.01.2023 (Vatican Media)

„Posiadacie chwalebną historię do zapamiętania i opowiedzenia, ale przede wszystkim przed wami jest wielka historia do zbudowania” – powiedział Papież na spotkaniu z Prymasowską Radą Konfederacji Kanoników Regularnych św. Augustyna.

Źródło tekstu i fot.: https://www.vaticannews.va/pl/papiez/news/2023-01/papiez-do-zakonnikow-niech-ewangelia.html

Papież do korpusu dyplomatycznego: trzeba kompleksowego sojuszu na rzecz pokoju

Doroczna audiencja dla korpusu dyplomatycznego (Vatican Media)

Nasze spotkanie ma być apelem o pokój w świecie, w którym widać coraz większe podziały i wojny. Taką linię Papież Franciszek nadał spotkaniu z korpusem dyplomatycznych akredytowanym przy Stolicy Apostolskiej, które zgodnie z tradycją odbywa się zawsze na początku nowego roku. W 40-minutowym wystąpieniu kilkakrotnie nawiązywał do encykliki Jana XXIII „Pacem in terris”, przypominając, że trzeba kompleksowych działań, które zapewnią światu bezpieczniejszą przyszłość.

Źródło tekstu i fot.: https://www.vaticannews.va/pl/papiez/news/2023-01/papiez-do-korpusu-dyplomatycznego.html

Zmarł kardynał Pell: czasami nie rozumiałem Boga, ale zawsze był ze mną

Kard.George Pell modli się przy ciele Papieża Benedykta XVI (ANSA)

W wieku 81 lat zmarł w Rzymie kardynał George Pell. To jemu Franciszek powierzył w 2014 r. reformę watykańskich finansów. Wcześniej jako arcybiskup Sydney był gospodarzem Światowych Dni Młodzieży. W wieku 77 lat trafił do więzienia pod zarzutem molestowania nieletnich. Pozostał w nim przez ponad 400 dni, aż do jednomyślnego orzeczenia Sądu Najwyższego, który uznał jego niewinność. To wielki człowiek, dużo mu zawdzięczamy – powiedział o nim niedawno Franciszek.

Źródło tekstu i fot.: https://www.vaticannews.va/pl/watykan/news/2023-01/nie-zyje-kard-pell-czasami-nie-rozumialem-Boga-ale-zawsze.html

Zmarł brat Biagio, współczesny Biedaczyna z Palermo

Brat Biagio Conte

Sycylia opłakuje brata Biagia Contego, świeckiego misjonarza i społecznika, założyciela Misji Nadziei i Miłości, która udziela pomocy 600 ubogim, bezdomnym i migrantom. Jak mówi były metropolita Palermo kard. De Giorgi, brat Biagio był dla tego miasta nowym świętym Franciszkiem.

Źródło tekstu i fot.: https://www.vaticannews.va/pl/kosciol/news/2023-01/zmarl-brat-biagio-wspolczesny-biedaczyna-z-palermo.html

Odejście Benedykta XVI, pokornego robotnika w winnicy Pańskiej

Odejście Benedykta XVI, pokornego robotnika w Winnicy Pańskiej (ANSA)

Benedykt XVI zmarł 31 grudnia 2022 roku o godz. 9.34 w swojej rezydencji w Watykanie. Siedemnastego kwietnia ukończył 95 lat. Papież senior odszedł do wieczności w klasztorze Mater Ecclesiae, którą wybrał na swoją rezydencję po ustąpieniu z urzędu Następcy Apostoła Piotra w 2013 roku.

Źródło tekstu i fot.: https://www.vaticannews.va/pl/papiez/news/2022-12/odejscie-benedykta-xvi-pokornego-robotnika-w-winnicy-panskiej.html

Testament duchowy Benedykta XVI

Papież Benedykt XVI , 21 lipca 2009 roku

Papież senior Benedykt XVI napisał swój duchowy testament 29 sierpnia 2006 roku. Przebija z niego wielkie dziękczynienie w stosunku do samego Boga, rodziców, rodzeństwa, rodaków, wszystkich spotkanych ludzi oraz całego Kościoła. Joseph Ratzinger prosi o modlitwę, aby Pan, mimo wszystkich jego grzechów i niedoskonałości, przyjął go do wiecznego mieszkania.

Źródło tekstu i fot.: https://www.vaticannews.va/pl/watykan/news/2023-01/testament-duchowy-benedykta-xvi.html

Benedykt XVI przyjaciel Polaków

Papież Benedykt XVI podczas pielgrzymki do Polski, maj 2006 roku.

Benedykt XVI został przyjęty w Polsce jako następca Apostoła Piotra, który jest „żywym punktem odniesienia” dla wiary chrześcijan. W sposobie odnoszenia się Polaków do Benedykta XVI przebijał duch prawdziwie katolicki, pozbawiony dystansu i uprzedzeń. Sam o tym powiedział podczas audiencji środowej, w dniu 31 maja 2006 roku: „Pragnę powiedzieć wielkie «dziękuję» katolikom i całemu narodowi polskiemu, który, jak czułem to, skupił się wokół mnie w uścisku przepełnionym ludzkim i duchowym ciepłem”.

Źrodło tekstu I fot.: https://www.vaticannews.va/pl/watykan/news/2022-12/benedykt-xvi-przyjaciel-polakow.html

Papież Franciszek: Jezus otworzył nam drogę do pokoju

Plac Świętego Piotra 01.01.2023r. (Vatican Media)

Papież Franciszek w pozdrowieniach do pielgrzymów złożył wszystkim obecnym oraz tym, którzy łączą się za pośrednictwem mediów, najlepsze życzenia na Nowy Rok. Wyraził wdzięczność prezydentowi Republiki Włoskiej, Sergio Mattarelli za pozdrowienia oraz zapewnił o modlitwie za pomyślność narodu włoskiego.

Źródło tekstu I fot.: https://www.vaticannews.va/pl/papiez/news/2023-01/papiez-jezus-otworzyl-nam-droge-do-pokoju.html

Papież: Maryja przynosi nam czułość Boga, który stał się Ciałem

Msza święta w Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi (Vatican Media)

„Bóg okazał swoją konkretną miłość do naszego człowieczeństwa, przyjmując je prawdziwie i w pełni” – powiedział Papież podczas Mszy świętej w Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Uroczystość ta przypomina nam, że Bóg ma Matkę, a zatem związał się na zawsze z naszym człowieczeństwem, jak syn z matką, do tego stopnia, że nasze człowieczeństwo stało się Jego człowieczeństwem. Franciszek polecił Świętej Bożej Rodzicielce Maryi zmarłego Papieża seniora Benedykta XVI, aby towarzyszyła mu w przejściu z tego świata do Boga.

Źródło tekstu i fot.: https://www.vaticannews.va/pl/papiez/news/2023-01/papiez-maryja-przynosi-nam-czulosc-Boga-ktory-stal-sie-cialem.html

Betlejem: powrót pielgrzymów po pandemicznej przerwie

Pasterka w Betlejem ( AFP or licensors)

Abp Pierbattista Pizzaballa, łaciński patriarcha Jerozolimy, był najbardziej wyczekiwanym pielgrzymem, wśród licznie przybyłych pątników na bożonarodzeniowe obchody w Betlejem. Uroczysty wjazd hierarchy Kościoła katolickiego i oficjalne powitania przez wspólnoty chrześcijańskie oraz lokalne władze poprzedziły podniosłe ceremonie liturgicznego święta przy Grocie Narodzenia.

Jerzy Kraj OFM – Ziemia Święta

https://www.vaticannews.va/pl/kosciol/news/2022-12/betlejem-powrot-pielgrzymow-po-pandemicznej-przerwie.html

Papież na Urbi et Orbi: nasze czasy doświadczają poważnego głodu pokoju, żywność nie może być używana jako broń

Papież na Urbi et Orbi

Choć dany nam jest Książę Pokoju, to wichry wojny nadal wieją lodowatym chłodem nad ludzkością a nasze czasy doświadczają poważnego głodu pokoju. Papież Franciszek mówił o tym w bożonarodzeniowym przesłaniu, po którym udzielił błogosławieństwa Urbi et Orbi, czyli Miastu i Światu. Ojciec Święty zachęcał, by w obliczu nowonarodzonego Dzieciątka rozpoznać twarze dzieci, które tęsknią za pokojem w różnych częściach świata oraz pamiętać o tak wielu uchodźcach, którzy pukają do naszych drzwi.

Beata Zajączkowska – Watykan 

https://www.vaticannews.va/pl/papiez/news/2022-12/papiez-na-urbi-et-orbi.html

26 grudnia: wspomnienie św. Szczepana – diakona, pierwszego męczennika

Św. Szczepan i św. Maciej

W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia – 26 grudnia Kościół katolicki wspomina św. Szczepana, diakona i pierwszego męczennika, o którym wspomina Nowy Testament. Z Dziejów Apostolskich dowiadujemy się, że był on jednym z siedmiu diakonów młodego Kościoła, wybranym do opieki nad wdowami i ubogimi (Dz 6, 1-6).

https://www.niedziela.pl/artykul/62866/Wspomnienie-sw-Szczepana-%E2%80%93-diakona

Bożonarodzeniowy dar św. Jana Pawła II dla katolików na Kubie

Jan Paweł II na Kubie w 1998 roku

Dzień Bożego Narodzenia jest na Kubie dniem wolnym od pracy dopiero od 25 lat. Katolicy w tym kraju mogą świętować Narodzenie Pańskie dzięki wizycie św. Jana Pawła II, który przybył na wyspę w 1988 roku.

Marek Gubernat MSF – Kuba

https://www.vaticannews.va/pl/kosciol/news/2022-12/bozonarodzeniowy-dar-sw-jana-pawla-ii-dla-katolikow-na-kubie.html

Abp Mokrzycki: nieśmy radość tym, którzy utracili swe domy

Na linii frontu nieopodal Bachmutu (Reuters)

Tegoroczne święta Bożego Narodzenia przeżywane są na Ukrainie w duchu modlitwy o pokój i solidarności z tymi, którzy utracili swe domy, zmuszeni zostali do ucieczki oraz z żołnierzami, którzy walczą na froncie.

Mariusz Krawiec SSP – Ukraina

https://www.vaticannews.va/pl/kosciol/news/2022-12/abp-mokrzycki-niesmy-radosc-tym-ktorzy-utracili-swe-domy.html

Kard. Cantalamessa: nie usiłujmy obdarować Boga, przyjmijmy Go jako dar

Fot. źródło: Nauczanie Adwentowe 16.12.2022r. (Vatican Media)

Podczas tych Świąt musimy się stać jak dzieci, bo tylko dziecko spontanicznie przyjmuje miłość swych rodziców, wierzy, że jest kochane. My też musimy przyjąć w te Święta nieskończoną miłość Boga do nas – mówił podczas ostatniego adwentowego nauczania papieski kaznodzieja. W tym roku skupił się na cnotach teologalnych: wierze, nadziei i miłości, przypominając, że to właśnie one są bramą, przez którą Bóg wchodzi do naszego życia.

Źródło: https://www.vaticannews.va/pl/watykan/news/2022-12/nie-usilujmy-obdarowac-boga-przyjmijmy-go-jako-dar.html

Papież: Ewangelia ukształtowała duszę Ameryki Łacińskiej

Uczestnicy Mszy w święto Matki Bożej z Guadalupe (Vatican Media)

„Nasz Bóg kieruje historią w każdym momencie, nic nie pozostaje poza Jego mocą, która jest czułością i opatrznościową miłością” – powiedział Papież podczas Mszy z okazji święta Matki Bożej z Guadalupe, sprawowanej w Bazylice św. Piotra. Franciszek zaznaczył, że Bóg nie przestaje patrzeć na potrzebujący i poraniony świat ze współczuciem i miłosierdziem. W nowo narodzonym Jezusie wszedł w niepewność naszych czasów, stał się na zawsze „Bogiem z nami” i idzie obok jak nasz brat i towarzysz.

Źródło tekstu i fot.: https://www.vaticannews.va/pl/papiez/news/2022-12/papiez-ewangelia-uksztaltowala-dusze-ameryki-lacinskiej.html

Papież: zacznijmy razem, w duchu braterstwa budować nowy świat

Fot. źródło ANSA

„Tylko pokój, który rodzi się z braterskiej i bezinteresownej miłości, może pomóc nam przezwyciężyć kryzysy osobiste, społeczne i globalne” – napisał Papież w orędziu na 56. Światowy Dzień Pokoju. Nosi ono tytuł: „Nikt nie może ocalić się sam. Po Covidzie-19 wyruszyć na nowo, aby wspólnie wytyczać drogi pokoju”. Franciszek zwraca uwagę, że pomimo doświadczenia cierpienia i niesprawiedliwości jesteśmy wezwani do zachowania otwartości na nadzieję i ufności w Bogu, który nam towarzyszy.

Źródło: https://www.vaticannews.va/pl/papiez/news/2022-12/papiez-zacznijmy-razem-w-duchu-braterstwa-budowac-nowy-swiat.html

Papież Franciszek kończy 86 lat

Fot. źródło: PAP/EPA/Riccardo Antimiani

Franciszek zawsze obchodzi rocznicę swych urodzin z wielką prostotą i, jak powiedział kiedyś, w tym dniu jego myśli „ulatują” do jego kochanych rodziców (Reginy Marii i Mario José), babci Rosy, braci i sióstr (Oscara, Marty i Alberta). Spośród rodzeństwa żyje siostra Maria Elena, ma 74 lata, mieszka w Buenos Aires. Przed wielu laty towarzyszyła mu w podróży do Rzymu, kiedy arcybiskup Bergoglio otrzymał kardynalski biret.

Źródło: https://www.niedziela.pl/artykul/87205/Papiez-Franciszek-konczy-86-lat

Co najmniej pięć państw oficjalnie zabrania obchodów Bożego Narodzenia

Fot. źródło Karol Porwich/Niedziela

Władze Arabii Saudyjskiej, uważającej się za „strażniczkę świętych miejsc islamu”: Mekki, Medyny i kamienia Kaaba, zabraniają wyznawania u siebie jakiejkolwiek innej religii niż muzułmańska. W tej sytuacji również wszelkie zewnętrzne oznaki obchodzenia świąt chrześcijańskich są surowo zakazane. W roku 2015 Muhammad al-Arefe, jeden z najbardziej wpływowych miejscowych szejków, powiedział „swemu ludowi, swoim synom i córkom z Europy i innych miejsc: nie wolno uczestniczyć w obchodach Bożego Narodzenia i Nowego Roku, ponieważ towarzyszą im alkohol, taniec, upijanie się i mieszanie się płci”.

Źródło: https://www.niedziela.pl/artykul/87193/Co-najmniej-piec-panstw-oficjalnie

W CAŁEJ POLSCE ODBYŁY SIĘ POKUTNE PROCESJE RÓŻAŃCOWE

Fot. źródło: pixabay.com

W wigilię wspomnienia Matki Bożej z Guadalupe, Patronki życia poczętego, w wielu miastach odbyły się Pokutne Procesje Różańcowe. Ich uczestnicy modlili się m.in. w intencji wynagradzającej za grzechy przeciwko życiu i szóstemu przykazaniu oraz błagali o błogosławieństwo dla Polski.

Źródło: https://www.radiomaryja.pl/kosciol/w-calej-polsce-odbyly-sie-pokutne-procesje-rozancowe/

Ukraińcy pacjenci watykańskiego szpitala marzą o powrocie do domu

Ewakuowane dzieci z Ukrainy

Mali pacjenci z Ukrainy marzą o tym, by na Boże Narodzenie móc wrócić do swych domów. W rozmowie z Radiem Watykańskim wskazuje na to Mariella Enoc, która jest dyrektorem watykańskiego szpitala pediatrycznego Dzieciątka Jezus. Od chwili rosyjskiej agresji w 2014 roku placówka zintensyfikowała pomoc dla ukraińskich dzieci. Działania te wzmocniono przyjmując 1800 małych pacjentów z Ukrainy w ciągu ostatnich dziewięciu wojennych miesięcy.

Źródło: https://www.vaticannews.va/pl/watykan/news/2022-12/ukraincy-pacjenci-watykanskiego-szpitala-marza-o-domu.html

Papież: z Bożą pomocą pokój i rozbrojenie są możliwe

Papież składa kwiaty przed statuą Maryi Niepokalanej na Placu Hiszpańskim

Papież udał się do Bazyliki Matki Bożej Większej, aby pomodlić się przed cudownym obrazem Maryi Salus Populi Romani, a następnie przejechał na Plac Hiszpański, aby oddać hołd u stóp figury Matki Bożej Niepokalanie Poczętej.

Źródło: https://www.vaticannews.va/pl/papiez/news/2022-12/papiez-z-boza-pomoca-pokoj-i-rozbrojenie-sa-mozliwe.html

Papież do alumnów: wytrwała modlitwa podstawowym zadaniem kapłana

Papież Franciszek z delegacją alumnów z Barcelony (ANSA)

„Weźcie do ręki różaniec i proście Maryję, aby pomagała wam odkrywać tajemnice kapłaństwa […] w poczuciu, że radość podążania za Jej Synem i utożsamienie się z Nim na krzyżu są jedyną drogą do chwały” – napisał Papież do alumnów seminarium w Barcelonie. Jak zauważył, najważniejszą powinność kapłana stanowi modlitwa rodząca się z dziękczynienia za miłość Boga okazaną w powołaniu do służby. Nazwał to pierwszą tajemnicą radosną różańca życia, z której wszystko bierze początek.

Źródło: https://www.vaticannews.va/pl/papiez/news/2022-12/papiez-do-alumnow-wytrwala-modlitwa-podstawowym-zadaniem.html

Nieustająca adoracja w intencji powołań

W angielskim Stockport powstało nowe sanktuarium eucharystyczne wieczystej adoracji. Toczy się tutaj stała modlitwa w dwóch intencjach: powołań do kapłaństwa oraz uświęcenia kapłanów. Katolicy zachęcani są do tworzenia list osób adorujących w tym miejscu Najświętszy Sakrament, aby modlitwa nie ustawała od rana do wieczora.

Źródło tekstu i fot.: https://www.vaticannews.va/pl/kosciol/news/2022-12/nieustajaca-adoracja-w-intencji-powolan.html

Czy ochrzczony może krytykować Kościół?

Źródło fot. Adobe Stock

„Czy ochrzczony może krytykować Kościół?” – pytał podczas nieszporów adwentowych w katedrze bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk. Stwierdził, że nawet powinien to robić, jeśli czyni to z miłości i troski o Kościół. Rozważania nawiązywały do hasła obecnego roku duszpasterskiego „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.

Źródło: https://m.niedziela.pl/artykul/87024/Czy-ochrzczony-moze-krytykowac-Kosciol

Kard. Krajewski: jałmużna powinna nas trochę zaboleć

Źródło fot.: facebook.com/ksm.polska

Watykańska Dykasteria ds. Posługi Miłosierdzia przygotowuje transport podkoszulek termicznych, który przed świętami Bożego Narodzenia zostanie przekazany na Ukrainę, aby choć trochę ulżyć doświadczonym wojną mieszkańcom w znoszeniu chłodu i mrozu.

Jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski w rozmowie z Radiem Watykańskim zwraca uwagę, że prawdziwa jałmużna powinna nas trochę zaboleć i sprzyjać braniu odpowiedzialności za innych.

Źródło: https://m.niedziela.pl/artykul/87017/Jalmuzna-powinna-nas-troche-zabolec

Adwent. Czas oczekiwania

Fot: Bożena Sztajner/Niedziela

Adwent to bogaty w symbolikę, czterotygodniowy okres przygotowania do Bożego Narodzenia oraz wzmożonego oczekiwania na koniec czasów i ostateczne przyjście Jezusa Chrystusa. W Kościele katolickim przeżywamy obecnie drugi tydzień Adwentu.

Źródło: https://m.niedziela.pl/artykul/86649/Czas-oczekiwania

Caritas Spes Odessa: nie możemy pomóc wszystkim, potrzeby stale rosną

Fot.: Caritas Spes Odessa (AFP or licensors)

Nawet gdyby konflikt miał się skończyć już jutro, i tak będziemy mieli pełne ręce roboty. Trzeba goić wojenne rany i wyciągać ludzi z biedy – mówi dyrektor Caritas Spes w Odessie ks. Piotr Rosochacki. Opowiada, że czasem pyta się przychodzących do niego samotnych matek, czy nie chcą wracać do swych domów w miastach wyzwolonych od Rosjan, a one pokazują zdjęcia ruin. To mój dom – mówią – jak to teraz odbudować, skoro sami jesteśmy biedni.

Źródło: https://www.vaticannews.va/pl/kosciol/news/2022-11/caritas-spes-odessa-nie-mozemy-pomoc-wszystkim-potrzeby-stale.html

Papież: przemoc względem kobiet nie bierze się znikąd

Fot: Fot.: Spotkanie Papieża Franciszka z przedstawicielami włoskiej policji 26.11.2022 (Vatican Media)

Aby skutecznie zwalczyć plagę przemocy względem kobiet nie wystarczą wyspecjalizowane organy czy działania represyjne. Potrzeba jedności i współpracy przede wszystkim w dziedzinie prewencji – mówił Papież na audiencji dla przedstawicieli włoskiej policji, którzy specjalizują się w zwalczaniu przemocy względem kobiet. Podkreślił, że prewencja jest niezwykle ważna, bo ten rodzaj przemocy wynika często z postaw kulturowych, głęboko zakorzenionej mentalności i uprzedzeń.

Źródło: https://www.vaticannews.va/pl/papiez/news/2022-11/papiez-przemoc-wzgledem-kobiet-nie-bierze-sie-znikad.html

Polski ksiądz z Charkowa: brak prądu rodzi wiele pilnych wyzwań

Na ukraińskich ulicach widać coraz częściej kolejki po wodę

Wiele osób wróciło do piwnic, bo tam jest bezpiecznie. Zima będzie najtrudniejszym okresem wojny, zwłaszcza dla dzieci, które pozbawione zostaną nawet nauki online. Wskazuje na to ks. Wojciech Stasiewicz, który kieruje Caritas-Spes w Charkowie. Polski kapłan, który już dziesiąty wojenny miesiąc niestrudzenie organizuje pomoc, podkreśla, że aktualnie wiele pilnych wyzwań rodzi brak prądu.

Źródło tekstu i fot: https://www.vaticannews.va/pl/kosciol/news/2022-11/polski-ksiadz-z-charkowa-brak-pradu-rodzi-wiele-pilnych-wyzwan.html

Kijów: dziękczynienie za cudowne ocalenie z pożaru wizerunku Matki Bożej Ostrobramskiej

Fot. rgc.org.ua

Gdy doszło do pożaru, obraz Matki Bożej Ostrobramskiej wisiał na organach, które uległy całkowitemu spaleniu. Znajdował się w samym epicentrum ognia, a został nietknięty. Zdaniem konserwatora, nie da się tego racjonalnie wyjaśnić. „Dziękujemy Najświętszej Maryi Pannie za Jej obecność wśród nas” – podkreślił ks. Paweł Wyszkowski, oblat i proboszcz parafii św. Mikołaja w Kijowie, gdzie rozprzestrzenił się żywioł.

Źródło: https://www.radiomaryja.pl/kosciol/kijow-dziekczynienie-za-cudowne-ocalenie-z-pozaru-wizerunku-matki-bozej-ostrobramskiej/                                                                                     

Franciszek: masowe niszczenie struktur cywilnych jest zbrodnią

Ostrzelany przez Rosjan szpital pod Zaporożem

Ojciec Święty podkreślił, że śmierć i cierpienie niewinnych ludzi oraz masowe niszczenie struktur cywilnych nigdy nie jest „skutkiem ubocznym” wojny, ale międzynarodową zbrodnią. Papież mówił o tym na audiencji dla francuskiej organizacji pozarządowej „Liderzy na rzecz pokoju”, której członkowie prowadzą w tych dniach na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim wykłady w ramach tzw. wędrownej szkoły pokoju.

Źródło tekstu i fot.: https://www.vaticannews.va/pl/papiez/news/2022-12/franciszek-masowe-niszczenie-struktur-cywilnych-jest-zbrodnia.html

Papież do włoskich rodzin: angażujcie się w budowanie prorodzinnej polityki

Papieska audiencja dla członków włoskiego Forum Stowarzyszeń Rodzinnych (Vatican Media)

Ojciec Święty przyjął na audiencji członków włoskiego Forum

Stowarzyszeń Rodzinnych. Poparł ich wysiłki na rzecz tworzenia bardziej prorodzinnej polityki, której celem jest m.in. zatrzymanie demograficznej zimy, od lat boleśnie dotykającej Włochy. Mówiąc o pięknie i sile rodziny, Papież przypomniał, że współczesne społeczeństwo bardzo potrzebuje jej świadectwa.

Źródło tekstu i fot.: https://www.vaticannews.va/pl/papiez/news/2022-12/papiez-do-wloskich-rodzin.html

Kard. Sarah: wolność religijna zagrożona także na Zachodzie

Kard.Robert Sarah

Chrześcijanie na Zachodzie nie powinni brać wolności religijnej i wolności kultu za pewnik – podkreśla kard. Robert Sarah. Emerytowany prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zauważa, że wolność religijna atakowana jest na różne sposoby, a męczennicy nadal umierają za swą wiarę na całym świecie. Dzieje się tak nie tylko w odległych zakątkach globu, ale i na Zachodzie, gdzie wolność religijna jest także zagrożona.

Źródło tekstu i fot.: https://www.vaticannews.va/pl/kosciol/news/2022-11/kard-sarah-wolnosc-religijna-zagrozona-takze-na-zachodzie.html

Miesiąc przebłagalnej modlitwy za zniewagi wymierzone w św. Jana Pawła II. O. Andrzej Laskosz CSsR: trzeba klękać przed Najświętszym Sakramentem i wypraszać łaskę nawrócenia tym, którzy źle postępują wobec świętego

Fot. Monika Tomaszek

W czasie nabożeństwa ekspiacyjnego wierni przepraszali Boga za nasilające się ataki na Kościół. Wysłuchali też fragmentów przemówień św. Jana Pawła II wypowiedzianych w czasie pielgrzymek do Ojczyzny.

Źródło tekstu i fot.: https://www.radiomaryja.pl/kosciol/miesiac-przeblagalnej-modlitwy-za-zniewagi-wymierzone-w-sw-jana-pawla-ii-o-andrzej-laskosz-cssr-trzeba-klekac-przed-najswietszym-sakramentem-i-wypraszac-laske-nawrocenia-tym-ktorzy-zle-postepuja/

Watykan do OBWE: trzeba reagować na zło i budować dialog

29.Rada Ministerialna OBWE , Łódź 2 grudnia 2022 (ANSA)

Niestety, musimy przyznać, że wartości o jakie się starano, tworząc to zgromadzenie, są dalekie od realizacji – wskazał przedstawiciel Stolicy Apostolskiej na ostatniej radzie ministrów państw Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Abp Paul Gallagher mówił w Łodzi o tragedii wojny na Ukrainie, ale też o licznych problemach, które obecnie dotykają tak wielu państw.

Źródło tekstu i fot.: https://www.vaticannews.va/pl/watykan/news/2022-12/watykan-do-obwe-trzeba-reagowac-na-zlo-i-budowac-dialog.html                

VI rocznica proklamacji Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana.

Żródło :Radio Maryja

To historyczne wydarzenie jest porównywalne z Chrztem Polski, który trzeba uznać za pierwszą intronizację. Akt intronizacyjny wsparty łaską przemiany i odnowy moralnej w Kościele, narodzie i państwie polskim sprawia, że Polska katolicka i suwerenna jest uratowana od zagłady. Mamy świadomość, że Akt nie jest kresem czy zwieńczeniem intronizacji Chrystusa Króla, ale zaledwie początkiem żmudnego i trwającego wiele dziesięcioleci procesu budowania Królestwa Bożego w narodzie i państwie polskim –powiedział prof. Andrzej Flaga, przewodniczący Zarządu Ogólnopolskiego Dzieła Intronizacji Jezusa Chrystusa Króla.

Źródło tekstu i fot.: https://www.radiomaryja.pl/informacje/rocznica-proklamacji-jubileuszowego-aktu-przyjecia-jezusa-chrystusa-za-krola-i-pana-prof-a-flaga-to-historyczne-wydarzenie-jest-porownywalne-z-chrztem-polski-ktory-trzeba-uznac-za-pierwsza-intron/

Prześladowania chrześcijan na świecie się pogłębiają

Katedra maronicka w Aleppo podczas zeszłorocznego „czerwonego tygodnia”

Trwa tzw. „czerwony tydzień” – do 23 listopada fasady niektórych kościołów na całym świecie będą oświetlone na czerwono, aby zwrócić uwagę na cierpienia chrześcijan. „Prześladowań nie charakteryzuje regres, wręcz przeciwnie, charakteryzują je okoliczności pogorszenia, zwłaszcza w pewnych rejonach globu” – mówi dyrektor włoskiego oddziału Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, Alessandro Monteduro. Organizacja wydała właśnie specjalny raport o sytuacji na świecie.

Źródło tekstu I fot.: https://www.vaticannews.va/pl/kosciol/news/2022-11/przesladowania-chrzescijan-na-swiecie-sie-poglebiaja.html

18 listopada pierwszy Światowy Dzień Przeciw Wykorzystywaniu Dzieci

Ks. Hans Zoller

Po raz pierwszy obchodzony jest Światowy Dzień Przeciw Seksualnemu Wykorzystywaniu Dzieci. Rezolucja w tej sprawie została przyjęta przez ONZ 7 listopada. Inicjatywę poparło 120 krajów, a także Stolica Apostolska, która ma status stałego obserwatora przy tej organizacji. Kościół przebył w owej dziedzinie długą drogę, ale musi postępować w taki sposób, aby mógł być wzorem dla innych – uważa ks. Hans Zollner.

Źródło tekstu I fot.: https://www.vaticannews.va/pl/watykan/news/2022-11/dzis-pierwszy-swiatowy-dzien-przeciw-wykorzystywaniu-dzieci.html

Papież do patriarchy Wschodu: jeden jest Chrystus dla nas wszystkich

Papież Franciszek i katolikos-patriarcha Asyryjskiego Kościoła Wschodu, Mar Awą III w Watykanie 19 listopada 2022 (ANSA)

„To ważne, abyśmy na drodze ekumenizmu zbliżali się do siebie coraz bardziej, nie tylko wracając do wspólnych korzeni, ale także razem głosząc dzisiejszemu światu świadectwem życia oraz słowami życia misterium miłości Chrystusa i Jego Oblubienicy, Kościoła” – mówił Papież podczas spotkania w Rzymie z katolikosem-patriarchą Asyryjskiego Kościoła Wschodu, Mar Awą III. Franciszek podkreślił dobre oraz pełne dialogu stosunki między dwiema wspólnotami.

Źródło tekstu i fot.: https://www.vaticannews.va/pl/papiez/news/2022-11/papiez-do-patriarchy-wschodu-jeden-jest-chrystus-dla-nas-wszyst.html

Błogosławiona Karolina Kózkówna, dziewica i męczennica

Żródło fot.: brewiarz.pl

18 listopada Kościół wspomina błogosławioną Karolinę Kózkę. Była urodzoną katechetką. Nie poprzestawała na tym, że poznała jakąś prawdę wiary lub usłyszała ważne słowo; zawsze spieszyła, by przekazać je innym. Katechizowała swoje rodzeństwo i okoliczne dzieci, śpiewała z nimi pieśni religijne, odmawiała różaniec i zachęcała do życia według Bożych przykazań. Wrażliwa na potrzeby bliźnich, chętnie zajmowała się chorymi i starszymi. Odwiedzała ich, oddając im różne posługi i czytając pisma religijne. Przygotowywała w razie potrzeby na przyjęcie Wiatyku. W swojej parafii była członkiem Towarzystwa Wstrzemięźliwości oraz Apostolstwa Modlitwy i Arcybractwa Wiecznej Adoracji Najświętszego Sakramentu.

Żródło: https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/11-18a.php3

Abp Fisichella: ubodzy żyjący pośród nas nie są niewidzialni

Ambulatorium na Placu Świętego Piotra

Po okresie zagrożenia pandemicznego w ostatnich latach Watykan powraca do normalnego rytmu obchodów Światowego Dnia Ubogich. Od kilku dni na Placu św. Piotra czynne jest ambulatorium, gdzie można dokonać podstawowych, bezpłatnych badań: m.in. przeprowadzić analizy krwi, wykonać EKG oraz sprawdzić wskaźniki wydolności płuc. Abp Rino Fisichella zaznacza, że ten znak bliskości wewnątrz Kolumnady Berniniego na co dzień towarzyszy potrzebującym po drugiej stronie, gdzie jest mniej zauważalny.

Źródło tekstu i fot.: https://www.vaticannews.va/pl/watykan/news/2022-11/abp-fisichella-ubodzy-zyjacy-posrod-nas-nie-sa-niewidzialni.html

Kard. Krajewski: pomagajmy ludziom stawać się pięknymi

“Zagubiony człowiek często nie wie, jak się pozbierać, jak powrócić do życia w społeczeństwie i nie jest do tego przygotowany. Potrzebuje pomocnej ręki i wspólnoty” – te słowa znajdują się w liście Jałmużnika Papieskiego wysłanym w imieniu Ojca Świętego do władz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Lublinie. Na początku tygodnia z inicjatywy uczelni zostało otwarte Centrum Studiów przy Areszcie Śledczym w Lublinie.

Źródło tekstu i fot.: https://www.vaticannews.va/pl/watykan/news/2022-10/kard-krajewski-pomagajmy-ludziom-stawac-sie-pieknymi.html

Papież przyjął króla Jordanii

VATICAN MEDIA Divisione Foto

Papież przyjął na audiencji króla Jordanii. Rozmawiano o obecności chrześcijan w regionie oraz o pokoju na Bliskim Wschodzie.

Źródło tekstu I fot.: https://www.vaticannews.va/pl/watykan/news/2022-11/papiez-przyjal-krola-jordanii.html

Czy można być dobrym bez Boga?

Fot. Karol Porwich/Niedziela

“To był dla mnie duży problem, kiedy mój dorastający syn oświadczył, że nie będzie chodził do kościoła i że już przestał wierzyć w Boga. Trudno mi to było zaakceptować – pochodzę z tradycyjnej, katolickiej rodziny – ale jakoś to przyjęłam i uszanowałam jego wolność. Pozwoliłam, żeby nie chodził w niedzielę na Mszę świętą, zgodziłam się nawet, żeby wypisał się z katechezy. Myślałam sobie wtedy, że przecież najważniejsze, żeby mój syn był dobry. Jak będzie dobry, to może kiedyś i Bóg, w zamian za jego dobre uczynki, wybaczy mu niewiarę. Niestety, szybko okazało się, że mój syn zaczął schodzić na złą drogę”.

Źródło tekstu i fot.: https://www.niedziela.pl/artykul/89317/nd/Czy-mozna-byc-dobrym-bez-Boga

Papież do Polaków na Święto Niepodległości

VATICAN MEDIA Divisione Foto

Papież przypomniał, że 9 listopada obchodzone jest święto poświęcenia bazyliki św. Jana na Lateranie, która jest początkiem i matką wszystkich kościołów. To okazja, aby przypomnieć o każdej świątyni, gdzie gromadzą się wspólnoty wierzących, aby celebrować Boskie tajemnice.

 

Źródło tekstu i fot.: https://www.vaticannews.va/pl/papiez/news/2022-11/papiez-modlmy-sie-na-udreczona-ukraine-i-blagajmy-o-pokoj.html

Wyciągnięte ręce Kościoła

Radio Maryja

Kościoły, parafie, a także pracujący w nich księża i siostry to ręce Kościoła, które obejmują najbardziej potrzebujących – mówił przed XIV Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym bp Edward Kawa ze Lwowa. Z kolei abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański podkreślał, że ten Dzień, (niedziela 13 listopada) to wyraźny znak, że jesteśmy blisko cierpiącej Ukrainy.

Źródło tekstu i fot.: https://www.radiomaryja.pl/kosciol/wyciagniete-rece-kosciola/

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

Foto Karol Porwich/Niedziela

1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Dzień ten kojarzy się dla wielu ze zniczem, z grobem bliskich osób, z cmentarzem, dla innych z wiązanką kwiatów, jeszcze dla innych z modlitwą i pamięcią o tych, którzy wyprzedzili nas w drodze do wieczności. Nie mniej jednak w tym dniu udajemy się z całymi rodzinami na cmentarz i nawiedzamy groby naszych bliskich, przyjaciół, rodziców, krewnych, znajomych, stawiając kwiaty, zapalając ten “płomyk nadziei”, wierząc, że już cieszą się oni chwałą w domu Ojca Niebieskiego. Kościół w tym dniu oddaje cześć tym wszystkim, którzy już weszli do chwały niebieskiej, a wiernym pielgrzymującym jeszcze na ziemi wskazuje drogę, która ma zaprowadzić ich do świętości. Przypomina nam również prawdę o naszej wspólnocie ze Świętymi, którzy otaczają nas opieką.

 

https://www.niedziela.pl/artykul/3820/nd/Uroczystosc-Wszystkich-Swietych-i-Dzien

Bp Nafaa: niezwykła wartość obecności Papieża na Półwyspie Arabskim

Forum Dialogu: Wschód-Zachód dla ludzkiego współistnienia

„Zdecydowanie przeżywamy teraz moment historyczny” – podkreśla bp Joseph Nafaa, hierarcha z północnego Libanu oraz wizytator patriarszy maronitów mieszkających na Półwyspie Arabskim. Wypowiada się on na temat forum, w którym uczestniczył dzisiaj Papież, a także całości wizyty Franciszka w kolejnym, po Zjednoczonych Emiratach Arabskich, kraju znad Zatoki Perskiej.

Tomasz Matyka SJ – Watykan

https://www.vaticannews.va/pl/kosciol/news/2022-11/bp-nafaa-niezwykla-wartosc-obecnosci-papieza-na-polwyspie.html

Źródło: https://www.vaticannews.va/pl/watykan/news/2022-10/franciszek-zaprasza-do-modlitwy-o-pokoj.html

W krajach takich jak Bahrajn chrześcijanie są coraz bardziej szanowani

Wnętrze katedry Matki Boskiej Arabskiej w Awali, Bahrajn

W krajach takich jak Bahrajn następuje pozytywna przemiana postawy względem chrześcijaństwa. Jest coraz więcej szacunku – uważa ks. Rino Rossi odpowiedzialny za działalność Drogi Neokatechumenalnej w państwach bliskowschodnich. Jego zdaniem ta sytuacja wynika z coraz liczniejszej obecności wyznawców Chrystusa w regionie, który dzięki wydobyciu ropy naftowej posiada ogromne zasoby finansowe, ale potrzebuje siły roboczej z zewnątrz.

 

Vatican News

 

https://www.vaticannews.va/pl/kosciol/news/2022-11/w-krajach-takich-jak-bahrajn-chrzescijanie-sa-coraz-bardziej-sza.html

Papież: bądźcie ziarnami miłości i pokoju na ziemi

MSZA ŚWIĘTA NA STADIONIE W BAHRAJNIE, VATICAN MEDIA

„Trzeba trwać w miłości zawsze: jest to droga Jezusa, aby oddać chwałę Bogu i budować pokój na ziemi” – powiedział Papież w homilii podczas Mszy odprawionej na Stadionie Narodowym w Bahrajnie. Franciszek podjął refleksję nad wezwaniem Ewangelii do miłości na miarę Chrystusa. On udziela mocy miłowania w jego imię, w sposób bezwarunkowy, czyli zawsze oraz wszystkich, również nieprzyjaciół.

 

Krzysztof Ołdakowski SJ – Watykan

 

https://www.vaticannews.va/pl/papiez/news/2022-11/papiez-badzcie-ziarnami-milosci-i-pokoju-na-ziemi.html

O co tak naprawdę „chodzi” w adoracji?

Foto: Magdalena Pijewska/Niedziela

 Red.
/bp Andrzej Przybylski

 

Wierzę mocno w to, że adoracja Boga jest najważniejszą sprawą w podtrzymywaniu tego świata w komunii z Bogiem i jednocześnie największą ochroną dla naszego świata przed zatraceniem się w grzechu.

 

https://www.niedziela.pl/artykul/83592/O-co-tak-naprawde-%E2%80%9Echodzi-w-adoracji

Dusze czyśćcowe zawsze pomogą

stock.adobe.com

Jak to się zaczęło? Byłam młodą zakonnicą, rozpoczęłam naukę w szkole pielęgniarskiej. Mieszkałam w klasztorze. Pewnej nocy poczułam, że ktoś wszedł do pokoju, ale nikogo nie widziałam. Na pytanie, kim jest, nie otrzymałam od przybysza żadnej odpowiedzi. Wówczas poczułam paraliżujący strach. Gdy zjawa zniknęła, zerwałam się z łóżka, padłam na kolana i zaczęłam się żarliwie modlić. Prosiłam Boga, by nigdy więcej nikt z tamtego świata do mnie nie przychodził, bo zwyczajnie po ludzku się boję. W zamian obiecałam stałą modlitwę za dusze czyśćcowe. Podobnej sytuacji doświadczyłam kilka lat później. Szłam na Mszę św. za zmarłe siostry z naszego zgromadzenia i w pewnej chwili dostrzegłam postać ubraną w stary strój zakonny (sprzed reformy strojów), jak zmierza do kaplicy. Pomyślałam, że przyszła prosić o modlitwę i trzeba jej tę modlitwę dać.

https://www.niedziela.pl/artykul/145309/nd/Dusze-czysccowe-zawsze-pomoga

Franciszek zaprasza do modlitwy o pokój

Źródło fot.: Vatican Media

23 października Franciszek zwrócił uwagę na sytuację w Etiopii, która od długiego czasu jest dotknięta poważnym konfliktem wewnętrznym. Przypomniał, że przemoc nie rozwiązuje niezgody, a jedynie zwiększa jej tragiczne konsekwencje. Zaapelował do ponoszących odpowiedzialność polityczną, aby położyli kres cierpieniom bezbronnej ludności i znaleźli sprawiedliwe rozwiązania dla trwałego pokoju w całym kraju.

Źródło: https://www.vaticannews.va/pl/watykan/news/2022-10/franciszek-zaprasza-do-modlitwy-o-pokoj.html

Milion dzieci modli się na różańcu. Rekordowa liczba uczestników z Polski

Źródło: ACN Polonia

W kampanię modlitewną: „Milion dzieci modli się na różańcu” organizowaną przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie licznie włączyły się parafie, szkoły, przedszkola, pojedyncze klasy oraz całe rodziny. Ksiądz prof. Waldemar Cisło nie ma wątpliwości, że „dopiero wojna na Ukrainie pokazała nam, jak cenny jest pokój”. Dodaje, że „kiedy jesteśmy w Syrii, Iraku czy w Kijowie, wówczas pierwsze, o co proszą mieszkańcy to pokój. Są przekonani, że reszta później się poukłada”.

Źródło: https://www.vaticannews.va/pl/kosciol/news/2022-10/milion-dzieci-modli-sie-na-rozancu-rekordowa-liczba-uczestnikow.html

Beatyfikacja męczenników redemptorystów

Fot. o. Marek Raczkiewicz CSsR

W Madrycie odbyła się 22 października beatyfikacja 12 męczenników redemptorystów, zamordowanych podczas hiszpańskiej wojny domowej w latach 30-tych.

https://www.radiomaryja.pl/kosciol/beatyfikacja-meczennikow-redemptorystow/

Papież do księży, zakonników i sióstr: bądźcie znakiem wspólnoty

Źródło fot. Vatican Media Divisione

27 października Ojciec Święty przyjął duchowieństwo i osoby konsekrowane z Madagaskaru, zaraz po spotkaniu z ich biskupami przybyłymi do Rzymu z okazji wizyty ad limina. Franciszek zauważył, że sama dzisiejsza obecność malgaskich księży, zakonników i sióstr w Wiecznym Mieście już jest znakiem jedności, której objawów tak bardzo potrzebuje dzisiejszy świat.

https://www.vaticannews.va/pl/papiez/news/2022-10/papiez-do-ksiezy-zakonnikow-i-siostr-badzcie-znakiem-wspolnoty.html

Adoracja Najświętszego Sakramentu zablokowana przez Google!

W dniu 22 października 2022, Google Inc. wyłączył bez żadnego ostrzeżenia kanał telewizji katolickiej EWTN Polska, znajdujący się na platformie YouTube. Kanał telewizji EWTN gromadzi od 4 lat na codziennej nieustającej adoracji Najświętszego Sakramentu, transmitowanej na żywo z Kaplicy w Niepokalanowie, blisko milion użytkowników miesięcznie. Kaplica ta odegrała niezwykłą rolę podczas epidemii Covid-19, podtrzymując i dając nadzieję milionom ludzi na całym świecie.

https://m.niedziela.pl/artykul/85695/Adoracja-Najswietszego-Sakramentu