Fundacja Życie i Ideały

Piękno przyrody

Siedem cudów wszechświata sfotografowanych w 2022 roku

Nowoczesna technika dała możliwość robienia zdjęć w najdalszych zakątkach wszechświata. Według Well List do najbardziej spektakularnych zdjęć wszechświata sfotografowanych w 2022 można zaliczyć:

1. Oko Boga

Fot. źródło: NASA/ESA/Hubble

Obraz Mgławicy Ślimak. Znana również jako Oko Boga, mgławica jest jednym z najbliższych Ziemi tego typu obiektów planetarnych. Mgławica składa się przede wszystkim z chmury gazu i pyłów, znajdujących się około 650 lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Wodnika. I jest to zdecydowanie jeden z najpiękniejszych widoków kosmosu.

2) Mgławica Motyla, NGC 6302

Fot. źródło: NASA/ESA/Hubble

Mgławica składa się w głównej mierze z gazów, a jej wnętrze jest ekstremalnie gorące – może sięgać nawet 200 000 st. C. Mgławica leży około 3,5 tys. lat świetlnych od Ziemi w Gwiazdozbiorze Skorpiona.

3) Zorze polarne Jowisza

Fot. źródło: NASA, ESA, CSA, James Webb Space Telescope

Jowisz to niezwykle niespokojna planeta. Jego powierzchnia targana jest potężnymi burzami, ekstremalnie silnymi wiatrami, gigantycznymi temperaturami i olbrzymim ciśnieniem.

4) Najdokładniejsze zdjęcie Neptuna w historii

Fot. źródło: NASA, ESA, CSA, STScI

Ze względu na swoją odległość od Słońca, Neptun jest najmniej zbadaną planetą Układu Słonecznego. Jego istnienie zostało potwierdzone nie poprzez bezpośrednią obserwację, a za pomocą działań matematycznych. Neptun po raz pierwszy został zaobserwowany przez sondę Voyager 2 dopiero w 1989 r. W miarę dokładne zdjęcie tej planety zrobione zostało przez  Teleskop Jamesa Webba pod koniec września 2022 roku. Na fotografii widać wyraźnie lodową strukturę Neptuna oraz okalające go pierścienie.

5) Niezwykłe zbliżenie powierzchni Słońca

Fot. źródło: Daniel K. Inouye Solar Telescope, NSO/AURA/NSF

Zdjęcie zrobione przez Słoneczny Teleskop znajdujący się na Hawajach. Powyższy kadr przedstawia ognistą chromosferę Słońca.

6) Spiralna Galaktyka Widmo

Fot. źródło: NASA/ESA/CSA/STScI/Judy Schmidt, Flickr

Znajdująca się ok. 32 mln lat świetlnych od Ziemi galaktyka to jedna z najbardziej hipnotyzujących fotografii tego roku. Obiekt urzeka swoim mrocznym urokiem i spiralnym kształtem, a naukowcom daje wgląd w najodleglejszą historię kosmosu.

7) Filary Stworzenia

Fot. źródło: NASA

Filary Stworzenia to potoczna nazwa dla zimnych, gęstych chmur złożonych z wodoru oraz pyłów, które swoim kształtem przypominają olbrzymie kolumny o wysokości około 4-5 lat świetlnych. Ich przydomek jest nieprzypadkowy, bowiem takie właśnie obłoki pod wpływem działania grawitacji zapadają się w sobie, ogrzewają i ostatecznie przekształcają w nowe gwiazdy.

 

Źródło: https://www.well.pl/art_culture/142/oko_Boga_mglawica_motyla_i_filary_stworzenia_oto_7_cudow_wszechswiata_sfotografowanych_w_2022,10875.html

Piękno Biebrzy odradza się po pożarze

Źródło fot.: https://zpppn.pl/biebrzanski-park-narodowy-pl/park
Źródło fot.: https://www.dzieciochatki.pl/wakacje-z-dziecmi/wakacje-z-dziecmi-w-biebrzanskim-parku-narodowym
Źródło fot.: https://www.dzieciochatki.pl/wakacje-z-dziecmi/wakacje-z-dziecmi-w-biebrzanskim-parku-narodowym
Źródło fot.: https://zpppn.pl/biebrzanski-park-narodowy-pl/park
Źródło fot.: https://zpppn.pl/biebrzanski-park-narodowy-pl/park

Pożar na torfowisku Grzędy w kwietniu 2020 objął swoim zasięgiem ok. 10% powierzchni Biebrzańskiego Parku Narodowego (5,5 tys. ha). Na szczęście miał charakter powierzchniowy, nie doszło więc do trwałego zniszczenia złoża torfowego. Wypaleniu uległa roślinność oraz powierzchniowa warstwa torfu. Wraz z nimi zniszczeniu uległa mikrofauna – bezkręgowce i drobne kręgowce, w tym młode ptaków gniazdujących na ziemi. Wypalenie roślinności doprowadziło do utraty miejsc lęgowych wielu gatunków ptaków (np. żurawi, czajek, kszyków czy wodniczki) oraz tokowisk dubelta i cietrzewia.

W czerwcu 2020 poziom wody na torfowisku podniósł się dzięki obfitym opadom deszczu, co sprzyjało naturalnej regeneracji pożarzyska. Wraz z odrastająca roślinnością pojawiły się ptaki – początkowo gatunki pospolite (np. skowronek, trznadel, kukułka), z czasem również gatunki typowe dla torfowisk (np. wodniczka, kszyk, dziwonia). Powróciły również orliki oraz cietrzewie. Na pożarzysku pojawiły się również, rzadkie w skali Polski, pirofilne gatunki mszaków, grzybów i owadów, czyli takie, które zasiedlają wypaleniska. Wydaje się, że regeneracja torfowiska Grzędy jest na dobrej drodze, chociaż zapewne potrwa jeszcze kilka lat.

Źródło tekstu: strona Biebrzańskiego Parku Narodowego, https://www.biebrza.org.pl/lang,pl

Ślad gwiazd i błyskawice. Astronauta podzielił się niesamowitym zdjęciem

Źródło: © Reddit | Donald Petitt https://fotoblogia.pl/slad-gwiazd-i-blyskawice-astronauta-podzielil-sie-niesamowitym-zdjeciem,6811912727198336a

Zdjęcie śladu gwiezdnego oraz potężnej burzy na Ziemi.

Konkurs Weather Photographer of the Year

W tegorocznej edycji konkursu Weather Photographer of the Year organizowanym przez Królewskie Towarzystwo Meteorologiczne w Londynie wzięli udział fotografowie z aż 119 krajów, prezentując swoje zdjęcia.  Rozwiązanie konkursu nastąpi 6 października 2022 roku. Poniżej prezentujemy niektóre z konkursowych zdjęć.

Źródło: https://fotoblogia.pl/najdziwniejsze-zjawiska-pogodowe-swiata-te-zdjecia-sa-zaskakujace-i-piekne,6809066882177568a

Źródło zdjęcia: © Weather Photographer of the Year | Emili Vilamala Benito
Źródło zdjęcia: © Weather Photographer of the Year | Luo Xing
Źródło zdjęcia: © Weather Photographer of the Year | Carlos Castillejo Balsera
Źródło zdjęcia: © Weather Photographer of the Year | Brendan Conway
Źródło zdjęcia: © Weather Photographer of the Year | Jamie Russell
Źródło zdjęcia: © Weather Photographer of the Year | Sara Jazbar

POCHWALONY BĄDŹ, PANIE MÓJ…

Fot. www.istockfoto.com

Z Encykliki „Laudato si’” Papieża Franciszka:

„LAUDATO SI’, mi’ Signore – Pochwalony bądź, Panie mój, śpiewał święty Franciszek z Asyżu. W tej pięknej pieśni przypomniał, że nasz wspólny dom jest jak siostra, z którą dzielimy istnienie, i jak piękna matka biorąca nas w ramiona: «Pochwalony bądź, mój Panie, przez siostrę naszą, matkę ziemię, która nas żywi i chowa, wydaje różne owoce z barwnymi kwiatami i trawami»” (p.1)

Fot. www.istockfoto.com

„Wszechmogący Boże, który jesteś w całym wszechświecie
oraz w najmniejszym z Twoich stworzeń,
Ty, który otaczasz swa czułością
wszystko, co istnieje,
ześlij na nas moc swojej miłości,
byśmy zatroszczyli się o życie i o piękno.
Napełnij nas pokojem,
abyśmy żyli jak bracia i siostry
i nikomu nie wyrządzali krzywdy […]” (fragm. Modlitwy za naszą ziemię).

Fot. www.istockfoto.com

„Chwalimy Cię, Ojcze, wraz ze wszystkimi stworzeniami,
które wyszły spod Twojej wszechmocnej ręki.
Twoje są i pełne są Twojej obecności
i Twojej czułości.
Pochwalony bądź, Panie! […].

Panie Boże w Trójcy Świętej Jedyny, piękna Wspólnoto
nieskończonej miłości,
naucz nas kontemplować Ciebie w pięknie wszechświata,
gdzie wszystko mówi nam o Tobie.
Rozbudź nasze uwielbienie i wdzięczność
za każdą istotę, którą stworzyłeś.
Obdarz nas łaską poczucia się wewnętrznie zjednoczonymi
ze wszystkim, co istnieje” (fragm. Chrześcijańskiej modlitwy wraz ze stworzeniem).

Fot. www.istockfoto.com
Fot. https://pixabay.com